Vyhlásenie Aliancie

Nedávno ukončená petičná akcia, ktorej cieľom je celoplošný zákaz hazardu na území Bratislavy, je len čírou populistickou aktivitou bez akejkoľvek reálnej snahy riešiť skutočné problémy súvisiace s hazardom ako celospoločenským fenoménom a novými trendmi, kedy sa väčšina aktivít presúva na internet. Prevažná väčšina z tých, čo petíciu podpísali,  jednoducho naletela na prázdne reči aktivistov a regionálnych politikov na čele s bratislavským primátorom Ivom Nesrovnalom, ktorý je dokonca predsedom petičného výboru. Píše sa vo vyhlásení občianskeho združenia Aliancia za čistú hru.

Občianske združenie Aliancia za čistú hru v tejto súvislosti upozorňuje širokú verejnosť, starostov mestských časti Bratislavy a mestských poslancov na viaceré vážne nebezpečenstvá, ktoré hrozia v prípade celoplošného zákazu hazardu v Bratislave. Nikto totiž doteraz nepovedal jasne, z akých zdrojov sa nahradia príjmy vo výške viac ako 4,5 mil eur, ktoré pochádzajú z hazardu a plynú nielen do pokladne mesta, ale aj do štátneho rozpočtu a odtiaľ na šport a iné verejne prospešné ciele. Ak niekto uvažuje získať výpadok financií z hazardu zvýšením domovej dane pre obyvateľov hlavného mesta o 30 % , treba to obyvateľom Bratislavy povedať rovno: Za prohibičný populizmus zaplatia všetci slušní ľudia – obyvatelia Bratislavy!

„V Českej republike v mnohých mestách uvažovali o zákaze hazardu, ale napokon takýto krok mestskí poslanci odmietli, lebo nik nevedel, odkiaľ zobrať chýbajúce financie a nikto nechcel obyvateľov týchto miest zaťažiť s ešte vyššími daňami,“ hovorí zástupca riaditeľa Aliancie a šéf občianskej sekcie občianskeho združenia Tomáš Szmrecsányi. Zároveň upozorňuje na ďalšiu negatívnu skúsenosť od našich západných susedov. „Všade tam, kde zakázali hazard, napríklad v Brne, neuveriteľným spôsobom narástol nelegálny hazard, a to aj v podobe rozmiestnenia nelegálnych výherných automatov. Polícia jednoducho nestíha všetko všade mať pod kontrolou, a tak milióny namiesto v mestských pokladniciach končia v domácej alebo zahraničnej šedej ekonomike. Preto navrhujeme oveľa racionálnejšie riešenie – hazard je nutné očistiť, regulovať, sprísniť prevádzku kamenných herní, ale nie tak, že by sme išli do extrému, lebo to prináša so sebou ešte väčšie škody. Tí, ktorí chcú hrať, si jednoducho nájdu cestu k tomu, aby sa mohli venovať svojej vášni. V prípade úplného zákazu hazardu však nik nad nimi už nebude mať kontrolu,“ zdôrazňuje Szmrecsányi.

Aliancia preto namiesto extrémnych a populistických krokov hlása „zlatú strednú cestu“. Aj preto sa zapojila do odbornej diskusie na príprave nového zákona o hazarde, na ktorom aktuálne pracuje Ministerstvo financií SR.  V rámci svojich návrhov Aliancia presadzuje transformáciu hazardu z bežne dostupných, sídliskových krčmových herní na luxusnejšie prevádzky na okraji miest. „Tieto kroky sa však nedajú urobiť zo dňa na deň, ale premyslene a koncepčne, vrátane účinnej a transparentnej legislatívy. Zároveň treba myslieť aj na ľudí, ktorí nevedia prestať hrať, lebo je to ich životný štýl a súčasne zakázať hazard pre tých, ktorí sú patologicky závislí od hrania na automatoch, a tak ohrozujú nielen samých seba, ale aj svoje okolie. Podobne treba konať aj voči ľuďom, ktorí žijú napríklad zo sociálnych dávok,“ dodáva Szmrecsányi.

Uzatvorenie herní podľa neho nezaručí, že hazard a gamblerstvo skončia rovnako. Skúsenosti s úplnou prohibíciou skôr varujú pred nárastom čierneho trhu a nelegálnych prevádzok. Väčšina z týchto ľudí by sa jednoducho presunula do online prostredia na internete, ktoré štát zatiaľ nemá pod kontrolou a znamenal by aj odliv miliónov eur na cudzie a súkromné účty.

Plošným zákazom herného priemyslu by Bratislava stratila viac ako 4,5 milióna eur ročne len z hracích automatov a herní, opatrenie by poškodilo aj turistický ruch. Predstavitelia hlavného mesta zavádzajú, ak tvrdia, že bude viac na „zeleň, cesty a čistotu“. Populistickú prohibíciu a výpadok z herného priemyslu zaplatia opäť radoví občania zvýšením daní. Odsúhlasenie zvýšenia domovej dane o 30% poslancami v piatok 1. júla nepovažuje Szmrecsányi za náhodu, ale za spojitú nádobu. Získané 4 milióny navyše len vykryjú dieru v rozpočte, ktorú chystajú vyryť prohibičnou sekerou.

 

Tomáš Szmrecsányi

zástupca riaditeľa Aliancie za čistú hru – Clarify

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn