Návrh aktivistov je nereálny

Aliancia za čistú hru – Clarify víta všetky rozumné, vecné, systémové, odborné a etické prístupy k riešeniu hazardu. Odmieta však utópie, kolektívnu vinu, obchádzanie práva a populizmus aktivistov i vytĺkanie politického kapitálu z tejto témy. Občianski aktivisti, ktorí vyzvali premiéra Roberta Fica, aby vláda zakázala hazard na celom území Slovenska, sa ocitli mimo realitu. Keby k niečomu takému došlo, znamenalo by to, že okrem zákazu herní a kasín by ľudia nemohli ani stávkovať ani tipovať. Ako ďalej upozornil zástupca riaditeľa občianskeho združenia Aliancia za čistú hru – Clarify Tomáš Szmrecsányi, aktivisti pozabudli na to, že „krčmy, kaviarne, puby a reštaurácie s jedným až dvomi hracími automatmi sú najväčším sociálnym zlom pre najproblémovejšie sociálne skupiny obyvateľstva. „V globalizujúcej ekonomike vytvárať slovenský ostrovček prohibície môže iba diletant alebo inými záujmovými skupinami najatá a organizovaná skupina tzv. piatej kolóny. Ak si položíme logickú otázku, v koho prospech je utopistická výzva aktivistov, potom nám vyjdú dve odpovede. Prvá, v prospech istých politických subjektov, ktoré sa dlhodobo na téme hazardu priživujú a urobili si z nej ťažného koňa populizmu. Druhá, z hracej prohibície by najviac ťažili internetové online ponuky, prevádzkované v šedej zóne z daňových rajov zo zahraničia. Treba mať na zreteli, že ako to v histórii už mnohokrát bolo, práve v tieni zákazu by začali vznikať čierne a kamuflované herne,“ dodáva Tomáš Szmrecsányi.

Aliancia upozorňuje na fakt, že už dnes sa v šedej online zóne nachádza väčšia časť objemu stávok a hazardných hier, nielen na Slovensku, ale aj v celej EÚ. „Návrh slovenského antihazardného ´talibanu´ by túto zónu premenil zo šedej ekonomiky na čiernu s totálnym ovládnutím trhu nelegálnymi žralokmi zo zahraničia a odštartoval by aktivity organizovaného zločinu,“ dodáva Tomáš Szmrecsányi.

Aliancia za čistú hru – Clarify, ktorá sa problematike ochrany pred negatívnymi dopadmi hazardu systémovo venuje, razí pravidlo zlatej strednej cesty, regulácii a kontroly prostredia štátom aj verejnosťou. „Každý extrém je škodlivý – aj extrémna voľnosť prevádzkovateľov, aj uletené extrémne požiadavky pseudoaktivistov. Extrémy vždy narobia v spoločnosti najväčšie škody, preto občianske združenie Aliancia za čistú hru vyzýva všetkých populistov, ktorí sa povrchne priživujú na téme a využívajú otvorenie zákona o hazardných hrách, aby prestali s medveďou službou,“ píše sa v stanovisku Aliancie za čistú hru – Clarify.

Ako uviedol riaditeľ Aliancie Rafael Rafaj, usporiadajú v druhej polovici septembra odbornú konferenciu na tému hazardu aj samotnej pripravovanej novely zákona o hazarde, na ktorú Aliancia pozve väčšinu zainteresovaných strán, vrátane predstaviteľov samosprávy. Opakované výzvy niektorých aktivistov na celoplošný zákaz hazardu na adresu premiéra Fica podľa neho odhaľujú viac politické ako občianske motívy. „V demokracii a právnom štáte platí zásada prezumpcie neviny, neuplatňovanie kolektívnej viny a pozitívne právo, čo nie je zakázané, je povolené,“ dodáva riaditeľ Aliancie za čistú hru – Clarify.

Od ministerstva financií Rafaj očakáva, že rovnako promptne bude reagovať aj na vecné, fundované, reformné zmeny požadované alianciou v novele zákona. „Zatiaľ však vidíme len promptné reakcie a prísľuby na populistické výzvy pouličných aktivistov“.  V tejto súvislosti by šéf aliancie Clarify skôr očakával zrušenie možnosti prevádzkovať výherné automaty v krčmách. Podľa neho by zrušenie ods. 22 v paragrafe 35 zákona o hazardných hrách okamžite vyriešilo tri štvrtiny problémov sprevádzajúcich hazardné hry. „Lenže to by aktivisti stratili vietor z plachiet, preto budú radšej robiť búrku v pohári vody.“

Alianciu za čisté hranie – Clarify

Tomáš Szmrecsányi, zástupca riaditeľa

(foto T. Szmrecsányi)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn