Rafael Rafaj / Aliancia za čistú hru – Clarify / rozhovor / GOLDMAN / SEPTEMBER 2016

Roky pôsobil vo vysokej politike v radoch národniarov, nedávno sa však z nej stiahol. Napriek tomu o ňom často počuť, najmä vďaka jeho angažovanosti v treťom sektore. V súčasnosti je aktívny v troch občianskych združeniach, dvom z nich šéfuje. Venujú sa témam, o ktoré nemajú záujem iba politici, ale zasahujú aj do života ľudí.

GM: V súčasnosti aktuálnou témou je hazard. Ide o oblasť, ktorej sa intenzívne venujete z pozície riaditeľa mimovládnej organizácie Aliancia za čistú hru – Clarify. Prečo ste sa pustili aj do týchto vôd?

Lebo som to prijal ako novú výzvu a skúsenosť v komunikácii. Angažujem sa tam, kde cítim nespravodlivosť alebo povrchnosť. Preto som prijal aj funkciu podpredsedu antikomunistického odboja (PV ZPKO) – bývalých politických väzňov v ich organizácii, pričom tiež fungujú ako občianske združenie, hoci by mali mať samostatný štatút – ako ho dosiahli protifašistickí bojovníci…
Pokiaľ ide o oblasť hazardných hier, vnímam to v dvoch rovinách: ako slobodu človeka na hru ako takú -veď dnes hrajú rôzne hry nielen politici, deti, mladiství, ale aj dospelí, najmä počítačové hry, a právo spoločnosti určiť pravidlá tejto hre. Je to nový spoločenský fenomén, ktorý sociológovia zatiaľ len málo preskúmali. Ešte v 90. rokoch som čítal knihu filozofa Eugena Finka „Hra ako symbol sveta”, ktorá ma veľmi zaujala, pretože Fink z hry spravil filozofický fenomén. Akadémia vied Českej republiky pred 12 rokmi usporiadala dokonca seminár „Hra, veda a filozofia”, pričom sa snažila osvetliť miesto, ktoré hra zaujíma v súčasnej vede…
Niektorí si z hry spravili životný štýl, ale nevedia, kedy treba prestať hrať. Preto sa téme hazardných hier v tom najširšom rozmere venujeme v občianskom združení. Prídomok „Clarify” vystihuje naše ciele – vyjasniť pozície, objasňovať problematiku, číriť to, čo je špinavé alebo v tieni, ozrejmovať a osvetľovať problémy, dopady, dôsledky a prístupy zo všetkých strán – štátu ako garanta ochrany hráčov a transparentnosti prostredia a, samozrejme, svietime aj hráčskemu priemyslu priamo do očí. Aktívne a s vecnými odbornými a systémovými návrhmi sme vstúpili do pripomienkového konania aktuálnej novely zákona, ktorá mala dobré úmysly, ale už slabšiu realizáciu a ostala na polceste – chystá sa totiž zákon „aj oblečený, aj nahý”… ako v tej rozprávke.
Preto na pripravovanej konferencii chceme vyjasniť pozície všetkých aktérov. Dúfam, že väčšina pochopí, že vývoj sa nezastaví. Podobne ako rieka, ani hazard sa nedá zastaviť, v tomto som realista, ale dá sa – podobne ako rieka – rozumne a adresne regulovať a využívať.

GM: Priblížili by ste priority vášho združenia?

Základným cieľom je vniesť odbornosť aj etiku, vyvážený a objektívny pohľad na hazard a presadzovať zlatú strednú cestu medzi zábavným priemyslom a základnými hodnotami spoločnosti. Dlhodobým cieľom Aliancie je zníženie počtu herní, najmä malých, hybridných prevádzok v krčmách a následná reforma až transformácia na malý počet luxusných herní a kasín na okraji miest, ktoré nebudú zdrojom falošnej predstavy prilepšenia si alebo míňania sociálnych dávok závislých hráčov. Uvedomujeme si, že Slovensko v ére globalizácie a trendu digitálneho prechodu hier do online prostredia na internete nemôže byť osamoteným ostrovom. Chceme, aby zodpovednosť a transparentnosť existovala na oboch stranách barikády, vrátane rozhodovania úradníkov na ministerstve.
Chceme spájať zodpovedných, aby komunikovali o záujmoch aj o ochrane a viesť trvalý dialóg, ktorý by neustále zlepšoval situácia, aby pouliční hurá aktivisti, ktorí narobia viac škody, ako osohu, nemali vietor do svojich plachiet. My si na rozdiel od nich uvedomujeme, že tento priemysel živí aj štrnásťtisíc ľudí a odvádza do štátneho i komunálnych rozpočtov desiatky miliónov eur ročne. Takže zlegalizovať, zreformovať, zregulovať a primerane zdaniť.

GM: Ako by ste charakterizovali slovo „hazard”? Zdá sa totiž, že mnoho ľudí má príliš jednoduchý, povrchný pohľad na hazard, pričom mnohé hry, ktoré patria do kategórie hazardu, sa za hazardné hry nepovažujú…

Riziko, pokúšanie šťasteny, forma vzrušenia, zábavy, relaxu, hry, ale aj závislosti a striedanie šťastia a sklamania, pretože hazard, snáď okrem pokru, sa nedá ovplyvniť. Lenže v tomto chorom svete existuje už toľko závislostí, že jednookí sa stávajú kráľmi. Dnes je väčšina závislá na digitálnom prostredí či na sociálnych sieťach. Preto sa hazard zvykne deliť na „mäkký” a „tvrdý”. Mäkký alebo údajne neškodný hazard poznajú skoro všetci, ktorí si pravidelne či občasne natipujú svoje šťastné čísla alebo vsadia na svoj športový tím či výsledok. Hazard je fenomén, ktorý púta pozornosť. Málokto vie, že najsledovanejším „športovým” odvetvím v televízii nie je ani americký futbal, ani finále v Stanley Cupe, ani olympijské hry, ale finále hry poker. Aj to o niečom hovorí.

GM: Slovensko zaplavili petičné akcie s cieľom vyhnať hazard z miest a obcí, viaceré organizácie chcú zakázať herne, ba odznela výzva, aby vláda zakázala hazard na celom Slovensku. Je skutočne hazard až taký nebezpečný, že ho treba úplne zakázať?

Potenciálne všetko je na tomto svete nebezpečné, aj výťah, cesty, potraviny, ktoré jeme, no najviac sú nebezpeční užitoční „blázni”. To sú tí, ktorí sa cez pseudoaktivizmus ešte len snažia dostať do vysokej politiky. Myslím, že olej do ohňa prilievajú aktivisti, ktorí sa nechávajú využívať ako piata kolóna pre politické strany či hnutia s cieľom vytĺkať politický a ideologický kapitál. Užitoční „blázni” takýmito populistickými a utopistickými návrhmi môžu hráčov akurát vyhnať do online hier na internete, tam však už spoločnosť, ani štát nemá takú kontrolu ako na „zemi”, resp.
prohibíciou vygenerujú šedú ekonomiku a čierne herne. Stačí nastaviť férové pravidlá a problémovým hráčom znemožniť hrať, čo už obsahuje návrh aktuálnej novely zákona 171/2005.

GM: Ministerstvo financií SR pripravilo novelu zákona o hazardných hrách. Zatiaľ však počuť zo strany podnikateľov i občianskych združení, azda okrem vášho, skôr kritiku, ako súhlasné stanoviská. Čomu pripisujete odlišné pohľady na legislatívnu normu, ktorá má konečne priniesť poriadok a systém vo svete hazardu?

Lebo tu existujú rozdielne ciele a záujmy. Politické a odborné.
Aj keď podľa mňa ministerstvo nemalo ustupovať v nastavených trendoch, stále je tam veľa užitočných a verím, že aj efektívnych riešení na elimináciu najvypuklejších negatívnych javov. Tým ostatným ide o efekt – vlastné zviditeľnenie sa.

GM: Pomenovali by ste rizikové oblasti v rámci hazardu, ktorých vyriešenie by priniesol nielen poriadok, ale aj určitú zmenu pohľadu ľudí na hazard ako taký?

Je ich pomerne veľa, preto vymenujem iba naše prístupy: efektívnejšiu, adresnú a modernú ochranu hráčov a zabránenie mladistvým v hazardnej hre, prehľadnosť prostredia, účinnejšie reagovanie na trendy a vývoj, adresnosť a zodpovednosť, pretože odmietame princíp kolektívnej viny. No legislatíva musí reagovať aj na medzinárodné vplyvy, najmä na digitálny boom a zlegalizovať online prostredie, ktoré využíva na hazard iba štátny monopol.
V podstate musíme nastaviť podmienky na novú reformu a transformáciu hazardných hier, kde už nebude miesto pre malé dedinské či sídliskové herne.

Autor: Theodor Zemerchen
Foto: Jozef Barinka

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn