Rafaj: Zákon o hazarde ostal na polceste

Mimovládna organizácia Aliancia za čistú hru – Clarify víta transparentné, pragmatické a adresné sprísňovanie podmienok prevádzkovania hazardných hier cez regulačné a ochranné opatrenia v novele zákona o hazardných hrách, ktorá mieri do parlamentu. Na druhej strane odmieta cestu prohibície a zákazov, ktorú si zvolili samosprávy pod tlakom populistických aktivistov a poslancov. “Aliancia dlhodobo razí zlatú strednú cestu, aby sa špinavá bielizeň hazardu radšej čistila ako neekonomicky a neefektívne vyhadzovala. Zákazy pre normálnu väčšinu spoločnosti nikdy nič dobré nepriniesli, len na čas uspokojili ideologických alebo náboženských fanatikov,” zdôraznil výkonný riaditeľ občianskeho združenia Aliancia za čistú hru – Clarify Rafael Rafaj.

Aliancia víta regulačný postup rezortu financií, ktorý nakoniec prijal a do zákona premietol jej zásadnú pripomienku, a to zrušiť v zákone možnosť prevádzkovať hracie automaty v pohostinstvách, krčmár,  puboch a kaviarňach. “Chápem ostrie noža na ruke hazardu, ale ak prevádzkovatelia nepochopia, že hazard sa musí transformovať na vyššiu úroveň a nedokážu obetovať pre spoločnosť najbolestivejšie prevádzky, je otázka času, kedy hazardu aktivisti a populisti ten nôž dajú z ruky na krk,” dodáva Rafael Rafaj.

Napriek pozitívam, medzi ktoré patrí aj zákaz prístupu maloletým, sociálne odkázaným a patologickým hráčom k hazardným hrám, má novela zákona podľa Rafaja ešte rezervy aj medzery. Spodný limit hracích prístrojov zvyšovaný v zákone z päť kusov na dvanásť je pre zriedenie kritizovanej hustoty herní nedostatočný a rezort to zrejme vykompenzoval prevádzkovateľom.  Aliancia navrhovala strmšie zvýšenie minimálne na 20 prístrojov, ktoré by sa malo postupne s rokmi ešte zvyšovať.

“Zákon rovnako ostal na polceste a v minulom storočí pri riešení nových trendov nástupu online hazardu na internet, kde si štát ponecháva monopol a kde hurá aktivisti a samosprávy vyháňajú hráčov,” upozorňuje riaditeľ Aliancie, podľa ktorého “týmto prešľapovaním ministerstvo financií prihráva loptičku na smeč populistom, samospráve a najmä fanatickým aktivistom za zákaz hazardu, čím sa môže vyostriť aj ústavný konflikt právomocí.”

Podľa Rafaja nestačí, aby si úradníci alebo aktivisti urobili čiarku na svojom opasku, pretože obe strany sa o nejaký čas dostanú do právneho a ústavného konfliktu a oba prístupy môžu z hráčov urobiť rukojemníkov online hazardu na internete, na ktorý je väčšina opatrení zatiaľ prikrátka. Aj preto Aliancia za čistú hru – Clarify dúfa, že na téme hazardu si prestane štát, samospráva a najmä populisti, aktivisti a rôzne fanatické iniciatívy vytĺkať politický kapitál a všetci pochopia, že najlepšia je zlatá stredná cesta. Rovnako verí, že cez legislatívu alebo nález ústavného súdu sa vzájomné kompetencie upresnia tak, aby sa nekrížili a rovnako, aby štát okrem ochrany hráčov poskytoval aj právnu istotu podnikateľov  v tomto regulovanom biznise.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn