List primátorovi Čomborovi

Vážený pán primátor Igor Čombor,

 

Občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify sa už dlhodobo zaoberá problematikou týkajúcej sa hazardu ako takého, aktívne sa zapojilo do tvorby novely zákona o hazardných hrách a zároveň s obavami sleduje vývoj okolo hazardu na Slovensku, najmä v súvislosti s aktivitami zopár tzv. občianskych aktivistov, z ktorých väčšina je nejakým spôsobom spojená s politickými stranami OĽaNO a KDH. Mnohých kritikov hazardu vedie v boji proti hazardu akýsi duch fanatizmu, ktorý vychádza z ich presvedčenia, že hazard je číre zlo a preto treba proti hazardu bojovať so všetkými možnými prostriedkami. Niektorí zase sledujú len politické ciele, lebo sú presvedčení, že práve na tejto téme dokážu získať ďalšie pozitívne body v očiach občanov. A keďže už dlhé roky šíria verejne, že hazard len škodí a ničí ľudí aj ich rodiny, tak vo verejnosti sa vytvoril všeobecne pomerne veľmi negatívny pohľad na hazard, pritom pravdou je, že nie je hazard ako hazard a že rôzne podoby hazardných hier hrá prevažná väčšina obyvateľstva Slovenska (rôzne stávky a tipovanie) a mnoho ľudí vníma hazardné hry ako určitý spôsob zábavy, relaxu a oddychu.

 

Samozrejme, pravdou je, že keď človek stratí kontrolu nad sebou, prepadne hazardu, tak ohrozí nielen sám seba, ale aj ľudí vo svojom najbližšom okolí. Aj preto naše občianske združenie sa snaží na celú problematiku pozerať objektívnymi očami a vnímať všetky strany, ktorých sa hazard ako taký dotýka – hráčov, ktorí sa zabávajú, ale aj hráčov, ktorí sú bohužiaľ patologickými hráčmi; prevádzkovateľov, z ktorých viacerí si už uvedomili, že pre spoločnosť je neúnosný súčasný obrovský počet herní a hybridných herní v mestách a obciach, ako aj prevádzkovateľov, ktorí súčasný trend znižovania počtu herní si neuvedomili a tvrdohlavo sa snažia myslieť iba len na svoj „biznis“. Podobne vnímame aj finančnú stránku tejto záležitosti – štát, mestá aj obce majú pravidelne každoročne nemalý príjem z hazardu, pričom tieto peniaze nepochádzajú zväčša od patologických hráčov a sociálne odkázaných občanov, ale od solventnejších ľudí, ktorí využívajú hazard na relax a zábavu. Ba čo viac, tieto peniaze sa snaží štát, ale aj mestá a obce čo najužitočnejšie využiť v prospech obyvateľov – na podporu športu, kultúry či vzdelávanie. Samozrejme, financie z hazardu sa využijú aj na mnohé ďalšie pozitívne veci. Preto argumenty aktivistov a zopár tvrdohlavých populistických politikov, že hazard treba zničiť, lebo je zlý, je zbytočný a liečenie patologických hráčov stojí spoločnosť veľa, neobstoja, keďže opak je pravdou a navyše na liečbu gamblerov prispievajú pravidelne nemalou sumou aj samotní prevádzkovatelia (čo považujeme za samozrejmosť z ich strany).

 

Našťastie ministerstvo financií vytvorilo novelu zákona o hazardných hrách, ktorú schválila aj vláda a na rade sú teraz poslanci Národnej rady SR, ktorá sa snaží riešiť všetky pálčivé problémy týkajúce sa hazardu ako takého. Naše občianske združenie už mesiace tvrdo bojovalo za to, aby sa znížil počet herní, ale normálnou, rozumnou cestou (zlatá stredná cesta) a nie cez nezmyselné a protizákonné zákazy či protizákonné neprimerané obmedzenia hazardu. V prvom rade sme upozorňovali na to, že negatívny pohľad ľudí na hazard vytvárajú najmä tzv. krčmové herne (krčmy, puby, kaviarne, kde sú dve – tri výherné automaty), lebo práve tie navštevujú najčastejšie sociálne odkázaní obyvatelia. Našťastie tento náš zámer sa premietol aj do novely zákona o hazardných hrách a z krčiem by mali výherné automaty zmiznúť. Podobne sme bojovali za to, aby herne mali minimálne aspoň 20 automatov a nie súčasných päť, lebo jedine tak môže štát v spolupráci s prevádzkovateľmi efektívne zabrániť prístupu mladistvých, sociálne odkázaných občanov a patologických hráčov k hazardným hrám. Navyše takýto krok zabezpečí zatvorenie mnohých malých herní a vytvorenie iba zopár väčších herní, ktoré by mali vyššiu úroveň a skutočne by slúžili len na relax a zábavu. Našťastie sa počet automatov v novele zákona zvýšil, síce nie na 20 kusov, ako sme navrhovali, ale len na 12 kusov, ale už aj toto je veľký a výrazný posun správnym smerom. Samozrejme, novela zákona o hazardných hrách prináša aj ďalšie sprísnenia a opatrenia, ktoré pomôžu vyčistiť svet hazardu na Slovensku.

 

Na základe vyššie uvedených faktov sme dúfali, že aj samosprávy začnú ísť „zlatou strednou cestou“, teda že budú trpezlivé, počkajú na nové znenie zákona o hazardných hrách, ktorý má platiť už od 1. januára 2017, a nepôjdu ďalej cestou populizmu a fanatizmu, a nebudú rad za radom zakazovať hazardné hry v slovenských mestách a obciach. Bohužiaľ sme však svedkami opaku, ba čo viac, podobným smerom sa vybralo aj Vaše mesto. Rozhodnutie poslancov mestského zastupiteľstva zakázať herne a výherné automaty na území Ružomberka prostredníctvom schváleného všeobecne záväzného nariadenia naše občianske združenie zobralo na vedomie s poľutovaním. Sme sklamaní, že napriek mnohým racionálnym argumentom – nehovoriac o tom, že mesto môže prísť o milióny eur potom, ak prevádzkovatelia napadnú VZN na súdoch za jeho nezákonnosť a protiústavnosť, ba čo viac, je jasné, že s hazardnými hrami nesúvisia narušenia verejného poriadku, teda petičná akcia nebola odôvodnená – sa mesto Ružomberok vydalo cestou populizmu a zákazov. Pritom je jasné, že zákazy nikdy v ničom nepomohli. Je totiž faktom, že kto chce hrať, bude naďalej hrať, ale už inde a na to už mesto nebude mať dosah – na internete a v iných mestách a obciach. Aj preto mesto príde zbytočne a nezmyselne o financie z hazardu, ktoré určite budú chýbať, aj keď sa tvrdí, že nie. Napokon všetci obyvatelia a podnikatelia chýbajúcu sumu už nejako zaplatia – takto totiž chodí všade, kde doteraz hazard zakázali. Ale horšie to bude, ak bude musieť mesto platiť „odškodné“ a „sankcie“ majiteľom herní, čo ste aj sám pripustili, čím ste verejne dali najavo, že vnímate celú záležitosť oveľa racionálnejšie ako podaktorí mestskí poslanci, ktorým ide len o dosiahnutie svojich ideologických cieľov a získanie ďalších bodov na ceste k ich politickým cieľom.

 

Aj preto by sme Vás vážený pán primátor požiadali o trpezlivosť, rozvahu a racionálny prístup k tejto téme a chceli by sme Vás požiadať, aby ste predmetné VZN nepodpísali a požiadali poslancov mestského zastupiteľstva tiež o racionalitu a trpezlivosť, lebo pravdou je, že herne z Ružomberka zo dňa na deň nezmiznú kvôli platnosti licencií a za ten čas, čo by mesto spôsobilo len škody (napríklad v podnikateľskom prostredí), novela zákona o hazardných hrách nastolí stav, ktorý urobí z VZN zbytočný dokument, ktorý len ekonomicky diskriminuje a porušuje platné zákony vrátane Ústavy SR.

 

Veríme pán primátor, že aj keby VZN „náhodou“ vstúpilo do platnosti, budete sa snažiť o nápravu a VZN sa časom aj vďaka Vášmu racionálnemu prístupu zruší. Naše občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify v tejto súvislosti Vám, ako aj celému mestskému zastupiteľstvu Ružomberka ponúka spoluprácu s cieľom dosiahnuť, aby nebol hazard už ďalej zneužívaní populistami a fanatikmi, aby nastal konečne poriadok v tejto sfére a aby štát garantoval prostredníctvom legislatívy jasnú a efektívnu ochranu všetkých – hráčov, obyvateľov i podnikateľov.

 

S pozdravom                                               

                                                                                Mgr. Tomáš Szmrecsányi PhD.

                                                                   Zástupca riaditeľa Aliancie za čistú hru – Clarify 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn