Konferencia k hazardu bude v pondelok v Bratislave

Súčasnosť a budúcnosť hazardných hier na Slovensku bude nosnou témou konferencie, ktorá sa uskutoční pod záštitou občianskeho združenie Aliancia za čistú hru – Clarify 10. októbra 2016 v priestoroch bratislavského hotela Tatra. Podujatie s medzinárodnou účasťou sa symbolicky koná práve deň pred začiatkom októbrovej schôdze parlamentu, na ktorej sa budú poslanci zaoberať s novelou zákona o hazardných hrách. Návrh z dielne ministerstva financií výrazným spôsobom upravuje fungovanie hazardných hier v našej krajine. „Formu konferencie sme zvolili, pretože chceme slušne, odborne, vecne a transparentne otvoriť a aj viesť diskusiu so všetkými zainteresovanými. Práve cez vplyv na legislatívu vidíme legitímnu a právne čistú cestu v nastavovaní zmien, čiže v adresnej ochrane hráčov a regulácii prostredia hazardných hier,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Aliancie za čistú hru – Clarify Rafael Rafaj.

Na konferenciu prídu zástupcovia záujmových asociácií, podnikatelia, predstavitelia niektorých miest, poslanci Národnej rady SR. Prítomní budú aj odborníci zo Slovenska i zo zahraničia, ktorí sa venujú problematike hazardu, ako aj následkom plynúcim z hazardných hier.  Podľa šéfa občianskeho združenia takéto reprezentatívne podujatie na Slovensku k tejto citlivej, ale aj tabuizovanej téme ešte nebolo. Na Slovensko s prednáškami zavítajú aj hostia zo zahraničia – napríklad český senátor Ivo Valenta a dánsky uznávaný expert na  online hry Morten Roende. Rafaj verí, že sa na konferencii podarí vykonzultovať rôznorodé postoje a záujmy a vecne i objektívne otvoriť diskusiu o reforme  a optimalizovaní prostredia zábavného priemyslu tak, aby likvidačne neutrpel ani štát, ani spoločnosť, ani priemysel, ktorý dáva prácu 14 tisíc ľuďom.

Aliancia za čistú hru – Clarify očakáva na konferencii aj účasť predstaviteľov rezortu financií, keďže práve ten vypracoval novelu zákona, ku ktorej bolo viac než 400 pripomienok.   „Novela pomerne dobre rieši ochranu hráčov a problémy, ktoré paralelne zneužívajú pseudoaktivisti a niektoré strany na populistické návrhy na zákazy alebo prohibíciu. Na rozdiel od nich, v našej mimovládnej organizácii presadzujeme zlatú strednú cestu“, vysvetľuje Rafaj. Dodáva, že treba zvažovať aj následky riešiace následky, pretože skúsenosti najmä z Českej republiky varujú. Podľa neho nepremyslené zákazy v mestách zrodia pravý a ešte horší opak – čierny trh a vyháňanie hráčov na online hry na internete.

Aliancia za čistú hru dúfa, že konferencia prispeje vecnými a odborne fungovanými výstupmi k diskusii ako ďalej s úpravami hazardných hier na Slovensku tak, aby sa čo najviac minimalizovala negatívna stopa po tomto druhu podnikania.  Ako zásadné sprísňujúce zmeny víta občianske združenie skutočnosť, že poberatelia sociálnych dávok, neplatiči či dlžníci by sa už do herní ani kasín nemali dostať,  že od roku 2019 by  automaty už nemali byť inde ako len v herniach a že sa zvyšuje minimálne počet automatov z päť na 12 aj preto, že ich samo navrhovalo v pripomienkovom konaní k zákonu. Takáto občianska aktivita má podľa Rafaja zmysel, pretože systémovo nastavuje a mení veci k lepšiemu, nie cez zbieranie petícií po ulici, plošné zákazy a zviditeľňovanie sa hurá aktivistov.

  (foto T. Szmrecsányi)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn