Konferencia: Zákaz hazardu nie je správnou cestou

Zákaz hazardu v mestách je najhorším možným riešením problémov týkajúcich sa hazardných hier, lebo vytvára a podporuje nezákonný hazard a vyháňa hráčov na nikým nekontrolovaný internet. Zhodli sa na tom účastníciodbornej konferencie s názvom „Ako ďalej hazardné hry? Legislatíva – Persepktíva – Regulácia“ v Bratislave. Riaditeľ občianskeho združenia Aliancia za čistú hru – Clarify Rafael Rafaj vyzdvihol celospoločenský význam odborného podujatia pod záštitou združenia,lebo otvorilo vecnú a objektívnu diskusiu o zmysluplnom nastavení pravidiel ďalšieho fungovania hazardných hier na Slovensku. „Poslanci parlamentu, ktorí už čoskoro budú rokovať o novele zákona o hazardných hrách z dielne ministerstva financií, by mali využiť nielen odborné výstupy na konferencii, objektívne údaje expertov, ale aj negatívne skúsenosti a varovania z Českej republiky či z ďalších európskych krajín, ktoré namiesto odborných a objektívnych kritérií pri regulácii hazardu zvolili cestu populizmu a neúmerné reštrikcie. Aj preto vítame, že novela chce riešiť najväčšie problémy týkajúce sa hazardu, napríklad obmedzenie počtu herní, zákaz prevádzok výherných automatov v krčmách či zákaz prístupu mladistvých, patologických hráčov a sociálne odkázaných občanov k hazardným hrám. Samozrejme, legislatíva z dielne rezortu financií vo viacerých oblastiach má aj určité nedostatky,“ dodáva Rafael Rafaj.

Existenciu súčasného trendu znižovania počtu herní, zrušenie automatov v krčmách a koncentráciu hazardných hier v herniach uznal aj šéf Asociácie zábavy a hier (AZAH) Igor Vicel. Ako zdôraznil, seriózni podnikatelia vítajú v novele zákona o hazardných hrách od rezortu financií zákaz vstupu mladistvých, sociálne odkázaných a patologických hráčov k hazardným hrám, lebo títo ľudia nikdy neboli ich najdôležitejšími klientami. „Likvidačné pre podnikateľov je ale zvyšovanie poplatkov a vysoké dane. Najviac však nás strašia všeobecne záväzné nariadenia mestských zastupiteľstiev o zákaze hazardu, lebo vznikajú pod tlakom aktivistov a politických populistov, ktorí sa chcú len zviditeľniť a na úkor nás dosiahnuť svoje politické ciele,“ dodal Vicel. Zároveň poukázal na to, že seriózni prevádzkovatelia,na rozdiel od tých, ktorí pôsobia v šedej ekonomike, poctivo platia odvody a dane, zamestnávajú viac ako 12-tisíc ľudí, sponzorujú šport i kultúru a prispievajú finančne aj na liečbu závislých hráčov.

Zástupca Asociácie stávkových spoločností Peter Papánek tiež kritizoval nelegálny online hazard a upozornil na nedostatky v novele zákona o hazardných hrách, ktorá neumožní súkromnému sektoru podnikať v online prostredí, ale naopak, chce udržať štátny monopol v tejto oblasti.Aj preto podľa neho už v súčasnosti sa každé štvrté eurovleje do nelegálneho trhu, pričom poctivé stávkové spoločnosti ročne dávajú na šport až 3 milióny eur. Východiskom podľa neho je nastaviť jasné pravidláa liberalizovať trh.

Význam hazardných hier a ich rozumnú reguláciu aj v záujme podpory športu vyzdvihol aj poslanec Národnej rady SR Dušan Tittel. Zároveň upozornil, že plošné zákazyhazardu v mestách len poškodia športovcov. Ako príklad poukázal na mesto Ružomberok, ktoré zákazom hazardu je ochotné obetovať ročne 250-tisíc eur, ale pritom nevie vyhovieť požiadavke na 5-tisíc eur pre mladých futbalistov. „Keď doteraz nemalo mesto z čoho podporiť mladých futbalistov či iných športovcov, tak z čoho chce ich podporiť potom, keď prestanú tiecť do mestskej pokladnice peniaze z hazardu?“ Riešením by podľa neho mohol byť francúzsky model, a to uzatvorenie zmluvy medzi stávkovými spoločnosťami a športovými zväzmi, bez ktorej by providery nemohli dať ponuku na športový zápas. Vo Francúzsku je to jedno percento zo stávok, ktoré priamo plynie športovým klubom.„Takýmto spôsobom by sa aj do športu priamo dostalo oveľa viac financií,“ zdôraznil poslanec.

Aliancia na konferencii kritizovala snahu aktivistov a populistických politikov zakázať hazard a predstavila svoju víziu zlatej strednej cesty, ktorá nastolí rozumnú reguláciu hazardu tak, aby čo najmenej poškodilo všetky zainteresované strany. Kritiku združenia podporil ajsenátor z Českej republiky Ivo Valenta a český expert na legislatívu v oblasti hazardu JánŘehola. Aj podľa nichje zákaz hazardu najhorším z možných riešení, lebo podporuje nelegálny hazard, a to aj na internete. „Príklady z Českej republiky hovoria samy o sebe, k čomu vedie zákaz hazardu –v českých mestách viedli k vytvoreniu nelegálnych hernía k prevádzkovaniu nelegálnych výherných automatov. Tam, kde zatvorili klasické herne, ktoré mal pod kontrolou mesto aj štát, a z ktorých mesto aj štát mali každoročne nemalý príjem, tam okamžite vznikli nelegálne priestory s nelegálnymi výhernými automatmi, napríklad kvízomatmi. Najhoršie je, že na tietočierne hazardné hry, ktoré sa skrývajú za rôznymi občianskymi združeniami, je krátka štátna aj mestská polícia,“ upozornilIvo Valenta s tým, že v Českej republike je momentálne okolo 4000 nelegálnychkvízomatov a najmenej 380 nelegálnych herní. „Prohibícia je iba na oko, hrá sa ďalej a viac, ale už na čierno. To sú varovné slová aj pre Slovensko, kde obce tiež podliehajú tlaku aktivistov, ktorí žiadajú zákaz hazardu,“ dodáva český senátor.
Ako Valenta upozornil, zákazy hazardu v mestách jednoznačne podporujú aj nelegálny hazard na internete, lebo práve tam vyháňajú hráčov z klasických herní. V tejto súvislosti Rafaj dodal: „Až 85 percent online hazardných hier je podľa Zelenej knihy Európskej komisie nelegálnych. Aliancia aj preto vyzýva ministerstvo financií a poslancov Národnej rady SR na otvorenie online priestoru pre súkromný sektor.“ Jeho myšlienku podporil aj dánsky expertna online hazardné hry MortenRounde, podľa ktorého liberalizácia dokázateľne nielenznižuje percento závislých hráčov, alezároveň zvyšuje garanciu ochrany hráčov a zabezpečí oveľa vyšší príjem do štátneho rozpočtu. „Online prostredie sa dynamicky rozvíja, medziročný nárast predstavuje 15 až 40 percent,“ dodal hosť z Dánska s tým, žeSlovensko je v hľadáčiku poskytovateľov online hazardných hier. Odborníci počas konferencie viackrát konštatovali, že Slovensko má veľký potenciál na uchytenie nelegálneho online hazardu. Aj preto podľa Rafaja treba riešiť okrem obmedzovania a blokácie nelegálnych webových stránok poskytujúcich hazardné hry aj legalizáciu a liberalizáciu online prostredia. „Jedine to vedie nielen k normálnej regulácii, ale aj k zaisteniu kontroly štátu nad online prostredím,“ zdôraznil riaditeľ Aliancie.

Medzi účastníkmi zarezonovali aj informácie odborníčky z resocializačného sanatória Jany Žemličkovej. Tá poukázala na to, že štatisticky každý štvrtý až piaty Slovák trpí nejakou formou závislosti, ktorá súvisí s moderným spôsobom života, slobodou a vyhľadávaním šťastia zo strany jednotlivca.„Aj na problémy týkajúce sa patologických hráčov treba pozerať ako na určitú chorobu. Avšak ani v ich prípade, podobne ako ani v prípade alkoholikov, nepomôžu žiadne zákazy. Tie naopak, len komplikujú situáciu hráčov, ktorí sú závislí od hazardných hier. Žiadnym zákazom sa totiž nedajú regulovať pocity jednotlivcov a ich túžby po dosiahnutí šťastia,“ zdôraznila psychologička. Ako ju doplnil Rafaj, aj jeho organizácia sa chce oveľa viac venovať skrytým závislostiam novej „online“ generácie, ktorá začína nevinne rôznymi hrami na internete cez notebooky, mobilné telefóny či tablety.

Aliancia za čistú hru – Clarifykvituje, že rezort financií presadil jej návrh na zrušenie hracích automatov v krčmách, puboch, kaviarňach a reštauráciach. „Len toto jedno opatrenie zredukuje nadmerný počet automatov aspoň na polovicu. Zároveň aj druhá naša priorita, a to zvýšenie počtu hracích automatov v herniach z päť na dvanásť zníži neprimeranú hustotu herní v našich mestách, čo určite ocení aj verejnosť. Našou ideálnou predstavou je, aby sa herne a kasína vrátili k pôvodnému účelu, a to poskytovať zábavu a relax tým, ktorí si to môžu aj finančne dovoliť. Jednoducho sociálne odkázaní ľudia nemajú čo hrať hazardné hry, lebo tak či tak nezbohatnú,“ dodáva Rafaj. Jeho združenie bude ďalej sledovať osud novely zákona o hazardných hrách. Aj preto osloví aj jednotlivé poslanecké kluby a ponúkne im spoluprácu. „Chcel by som však vyjadriť poľutovanie nad tým, že na konferenciu o budúcnosti hazardu na Slovensku, ktorý významne ovplyvní novela zákona o hazardných hrách z dielne rezortu financií, neprišli práve predstavitelia ministerstva financií ani zástupcovia koaličnej strany Smer, ktorí budú mať za úlohu obhájiť aj pred populistami v Národnej rady SR novelu, ktorú predložil ich minister financií,“ uzatvára Rafaj.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn