Poprad na ceste populizmu

Vedenie Popradu, ktoré chce dosiahnuť zakáz hazardu, sa vydalo cestou populizmu, strašenia obyvateľstva a démonizovania hazardných hier. Ako ďalej upozorňuje občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify, je absolútne neakceptovateľné, že popradský primátor Jozef Švagerko svoj zámer zakázať hazard v Poprade populisticky odôvodňuje tragédiou ľudí, ktorí sociálnu podporu zo strany štátu nechajú v herniach. “Na jednej strane víta, že novela zákona o hazardných hrách z dielne ministerstva financií chce riešiť celoštátne najväčšie problémy týkajúce sa hazardu, na strane druhej nemieni počkať na jej schválenie, ale naopak, mieni podporiť petičnú akciu zameranú na zákaz hazardu. Ba čo viac, jeho vyjadrenia znejú, akoby chcel zakázať hazard na území celého Slovenska. Pán primátor by sa mal konečne rozhodnúť, čo vlastne chce – reálne riešiť problémy, ktoré v niektorých prípadoch u niektorých ľudí vyvoláva hranie hazardných hier – týka sa to najmä sociálne odkázaných ľudí a patologických hráčov – alebo chce ich ešte viac ohroziť tým, že zakáže hazard v Poprade a štát aj mesto stratí kontrolu nad nimi. Hráči sa totiž presunú do iných miest alebo na nikým nekontrolovaný internet. A to sme nehovorili o nelegálnom hazarde, ktorý takýto plošný zákaz len vygeneruje a nesmierne podporí,” upozorňuje zástupca riaditeľa Aliancie za čistú hru – Clarify Tomáš Szmrecsányi, ktorý pochybuje, že mesto dokáže sa vyrovnať so stratou takmer pol milióna eur ročne z hazardu bez toho, že by si to napokon “neodniesli všetci obyvatelia mesta” . Aliancia za čistú hru – Clarify namiesto zákazov navrhuje zlatú strednú cestu, a to prísnu a adresnú reguláciu, ale tak, aby škody pre všetky zainteresované strany boli čo najmenšie. Aj preto vyzýva primátora, aby prejavil trpezlivosť a k problematike okolo hazardu pristupoval vecne, objektívne, racionálne. Podobne by sa mal zachovať podľa Szmrecsányiho aj viceprimátor Pavol Gašpar, ktorý hovorí o možnej petícií.

„Som potešený z informácie, ktorá zaznela v televízii, že sa chce celoslovensky riešiť hazard. Rušenie hazardných hier v jednotlivých mestách sú skôr také čiastkové riešenia a niekedy výkriky do tmy, ako napríklad, keď sa zrušia v jednom meste a o dvadsať kilometrov ďalej sa to nezmení, napríklad, zrušia sa v Kežmarku a prídu do Popradu,“ povedal primátor Jozef Švagerko, ktorý zdôraznil, že ideálne riešenie je celoslovenské riešenie. Viceprimátor Pavol Gašper je spolu s niektorými popradskými poslancami za zorganizovanie petičnej akcie proti hazardným hrám. Príjem financií do mestského rozpočtu v Poprade za prevádzkovanie hazardných hier pritom predstavuje 486-tisíc eur. „Viem, aký je príjem do mesta, ale stavať to na tragédii ľudí nechceme. Verím, že dokážeme zabezpečiť fungovanie mesta bez toho, aby sa tu hazard prevádzkoval,“ dodal. Problém však vidí v zozbieraní dostatočného počtu podpisov, pod petíciou sú potrebné podpisy 30 percent oprávnených voličov. „Zozbierať to v Levoči či v Starej Ľubovni je oveľa jednoduchšie ako v Poprade,“ povedal. Práve v týchto mestách už po petíciách poslanci hazardné hry zrušili, v Starej Ľubovni ešte koncom minulého roka, v Levoči v máji tohto roku s platnosťou od nasledujúceho roku. Neznamená to však okamžitý odchod herní z mesta, prevádzkovatelia, ktorým bola udelená individuálna licencia na prevádzkovanie hazardnej hry, s tým skončia až po skončení platnosti licencie.

“Pán viceprimátor tvrdí, že by chcel ísť cestou zdravého rozumu. Dúfame, že tou cestou aj pôjde, lebo zatiaľ jeho tvrdenie, že hazard nie je dobrý a je za to, aby hazard vôbec neexistoval, svedčí o tom, že sa vybral opačnou cestou, a to do temného stredoveku. Tieto jeho slová zároveň svedčia o tom, že nemá tušenie, čo všetko vlastne hazard znamená a za hazard považuje len výherné automaty. Aj preto je namieste otázka: Môžeme nechať rozhodovanie o osude zábavného priemyslu na Slovensku v rukách takýchto ľudí? Odpoveď je jasná: Nie,” dodáva Szmrecsányi.

Zákaz hazardu v mestách je podľa riaditeľa občianskeho združenia Aliancia za čistú hru – Clarify Rafaela Rafaja najhorším možným riešením problémov týkajúcich sa hazardných hier, lebo vytvára a podporuje nezákonný hazard a vyháňa hráčov na nikým nekontrolovaný internet. Ako ešte začiatkom tohto týždňa uviedol pre agentúru SITA, zhodli sa na tom účastníci odbornej konferencie v Bratislave s názvom Ako ďalej hazardné hry? – Legislatíva – Perspektíva – Regulácia, ktorá sa konala v pondelok 10. októbra. Podujatie podľa neho otvorilo vecnú a objektívnu diskusiu o zmysluplnom nastavení pravidiel ďalšieho fungovania hazardných hier na Slovensku. Ako tiež uviedol, poslanci, ktorí budú rokovať o novele zákona o hazardných hrách, by mali využiť nielen odborné výstupy na spomínanej konferencii a objektívne údaje expertov, ale aj negatívne skúsenosti zo susedného Česka a ďalších krajín v Európe, ktoré „namiesto odborných a objektívnych kritérií pri regulácii hazardu zvolili cestu populizmu a neúmerné reštrikcie“. Rafael pripomenul, že novela chce riešiť najväčšie problémy týkajúce sa hazardu, napríklad obmedzenie počtu herní, zákaz prevádzok výherných automatov v krčmách či zákaz prístupu mladistvých, patologických hráčov a sociálne odkázaných občanov k hazardným hrám.

(foto T. Szmrecsányi)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn