Aliancia víta novelu zákona o hazardných hrách v druhom čítaní

Občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify víta posunutie novely zákona o hazardných hrách poslancami NR SR do druhého čítania. Podľa Aliancie iba kvalitná, adresná, presná a prísna regulácia dokáže eliminovať najzávažnejšie negatívne javy a problémy spojené s prevádzkovaním tvrdého hazardu. Zároveň však vyjadruje poľutovanie nad prevahou populistických a extrémnych postojov nad vecnými, odborne fundovanými a systémovými riešeniami. „Znepokojuje nás, že vytĺkanie politického kapitálu sa presunulo z ulíc a samospráv už aj do parlamentu, kde by poslanci mali hľadať komplexné a konštruktívne riešenia na ochranu hráčov i reguláciu hazardu na úrovni 21. storočia,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ občianskeho združenia Aliancia za čistú hru – Clarify Rafael Rafaj.

Aliancia je prekvapená, že dokonca aj minister financií Peter Kažimír, predkladateľ novely zákona, podľahol tlaku populistov a prohibičných extrémistov, ktorí ponúkajú jednoduché, ale do chaosu vedúce pseudoriešenia, na konci ktorých čaká na hráčov nebezpečný čierny trh. „Jedným z nich je návrh na zrušenie povinnosti miest a obcí preukázať pred zrušením hazardu, že k narúšaniu verejného poriadku došlo práve v dôsledku hrania hazardných hier. Nie je dobrou cestou ani dehonestácia celoslovenskej legislatívnej normy na dve mestá a jednu kontroverznú situáciu, lebo prehlbuje právnu neistotu. Začína to celé pripomínať Kocúrkovo. V prípade kvót na petície aj referendu by totiž mali platiť rovnaké pravidlá,“ zdôrazňuje Rafael Rafaj.

Aliancia za čistú hru, ktorá sa systémovo venuje problematike prísnej regulácie hazardu, zašle pred parlamentnými výbormi a novembrovou schôdzou každému poslancovi analýzu stavu a optimalizáciu efektívneho riešenia hazardu vo všetkých kontextoch tak, aby sa zachovali tak práva a slobody, ako aj ochrana hráčov, a spoločnosť, štát i obce mali už zredukovaný hazard pod kontrolou. „Ak sa politici nechajú natlačiť na cestu, kde rozhoduje nie to, čo je správne, ale to, čo je priechodné, spoločnosť speje do ešte väčšej krízy, občania sú čoraz viac nespokojní a populistom rastie chuť na ďalšie efektné, ale nie efektívne riešenia,“ dodal

Poslanci Národnej rady SR dnes posunuli do druhého čítania návrh novely zákona o hazarde, ktorú predložilo ministerstvo financií. Podmienky pri prevádzke hazardných hier a ochrana ľudí v tejto oblasti sa schválením novely sprísnia. Dôležitou zmenou podľa ministerstva financií je najmä fakt, že poberatelia rôznych sociálnych dávok by sa už do herní dostať nemali. Cieľom novely je tiež znížiť počet miest, na ktorých sa hazardné hry prevádzkujú. Od roku 2019 by tak mali automaty a „gambling“ zmiznúť napríklad z krčiem. Novela presúva hazardné hry do herní a zvyšuje minimálny počet hracích zariadení pripadajúcich na jednu herňu zo súčasných päť na 12 kusov. Zákon tiež stanovuje prísnejšie pravidlá aj pre prevádzkovateľov online hazardných hier, konkrétne si berie na mušku čierny trh nelegálneho hazardu. Ide o subjekty bez licencie, ktoré nemajú na svoju činnosť povolenie a zároveň ani neplatia na Slovensku dane.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn