Aliancia za čistú hru – Clarify verí, že v Dolnom Kubíne nezvíťazí populizmus

Značná časť predstaviteľov miest a obcí je buď slepá a hluchá alebo v rámci boja proti hazardu uprednostňuje populizmus s cieľom získať politické body. Občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify nechápe, ako môžu viacerí regionálni politici presadzovať zákaz hazardných hier práve v čase, kedy sa v slovenskom parlamente prijíma obsiahla novela zákona o hazardných hrách z dielne ministerstva financií, ktorá konečne vyrieši najväčšie problémy súvisiace s hraním hazardných hier. “Je evidentné, že ide im len o získanie sympatie voličov a nie o ich ochranu. Regionálne voľby sa blížia, takže potrebujú tému, lacnú a populistickú tému, ktorú môžu zneužiť. Lenže otázka ochrany ľudí aj hráčov je oveľa závažnejšia. To by si mali uvedomiť aj predstavitelia samosprávy v Dolnom Kubíne, kde mestskí poslanci budú rozhodovať o zákaze hazardu. Jednoducho argument, aby hráči začali hrať na husliach, je smiešny až tragický! Nová novela zákona o hazardných hrách zabezpečí zrušenie prevádzok automatov v krčmách, puboch, kaviarňach a reštauráciách. Vďaka nej sa zatvoria malé herne, lebo po novom namiesto piatich bude musieť byť v herniach minimálne 12 hracích automatov. Čo je ešte dôležitejšie, novela zabezpečí, aby sa k hazardným hrám nedostali deti, sociálne odkázaní ľudia ani patologickí hráči,” zdôraznil pre agentúru SITA zástupca riaditeľa Aliancie za čistú hru – Clarify Tomáš Szmrecsányi, ktorý zároveň vyzýva predstaviteľov mesta Dolný Kubín, aby prejavili trpezlivosť a zachovali racionálny prístup pri riešení problémov súvisiacich s hazardom.

“Jedna vec je, že občianski aktivisti, neraz hnaní až fanatizmom alebo egoistickými politikmi, vyzbierajú dostatočný počet podpisov v rámci petičnej akcie zameranej proti hazardu, ako sa to stalo aj v Dolnom Kubíne, a druhá zodpovednosť, ktorú by mali mať politici. Ak sa totiž celoplošne zákaze hazard, hráči neprestanú len tak existovať, naopak, presunú sa do iných miest, alebo čo je ešte horšie, na nikým nekontrolovaný internert, kde väčšina hazardných hier je nelegálna. A to sme ešte nehovorili o čiernych herniach, ktoré vygeneruje absurdný zákaz hazardu. Skúsenosti zo zahraničia hovoria jasne, k čomu vedie populistický zákaz hazardných hier,” dodáva Tomáš Szmrecsányi.

Aliancia by uvítala, keby regionálni politici namiesto populistických gest skôr apelovali na poslancov NR SR, aby regulácia hazardu bola prísna, ale zároveň aj adresná. Občianske združenie napríklad presadzuje, aby sa zvýšil minimálny počet automatov v herniach minimálne na 20 kusov a zabezpečilo sa, aby v každej herni bola ochranka v čase prevádzky herne. “Takto sa počet herní ešte viac zníži. Samozrejme, všetky kroky treba robiť systematicky tak, aby prevádzkovatelia hazardných hier mali tiež čas sa prispôsobiť novým podmienkam a nedošlo k oslabeniu podnikateľského prostredia na Slovensku, lebo pravdou tiež je, že prevádzka hazardu je legálna a zákonom chránená,” upozorňuje Tomáš Szmrecsányi.

V Dolnom Kubíne občianski aktivisti odovzdali 5437 podpisov na 298 petičných hárkov v podateľni mestského úradu. O ďalšom osude hazardných hier v meste teda rozhodnú poslanci. Ak hazard zakážu, prevádzkovatelia herní už upozornili, že budú bojovať za ich zachovanie prostredníctvom súdov. Zákaz hazardu totiž považujú, podobne ako Aliancia za čistú hru – Clarify, za porušenie platných zákonov aj Ústavy SR. V Dolnom Kubíne v súčasnosti je 119 zariadení na prevádzkovanie videohier. Mesto získalo od prevádzkovateľov hazardných hier na svojom území za rok 2015 vyše stotisíc eur.

(foto T. Szmrecsányi)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn