SITA: NR SR: Novela zákona o hazarde by mala prejsť s viacerými zmenami

Novela zákona o hazarde z dielne ministerstva financií by mala prejsť v parlamente s viacerými výraznými zmenami. Na zakázanie hazardu v Bratislave a v Košiciach bude napríklad postačovať petícia, pod ktorú sa podpíše 20 percent dospelých obyvateľov mesta. V iných mestách a obciach bude potrebných pod zákaz hazardu 30 percent podpisov plnoletých občanov. Takýto pozmeňujúci návrh k novele vypracovanej rezortom financií schválil parlamentný výbor pre financie. Novelou sa bude NR SR zaoberať na schôdzi, ktorá sa začne na budúci týždeň.

Poslankyni NR SR Edit Pfundtner (Most-Híd) sa tento ústupok málil. Dôvodom je strata podpisov pod petíciu v Bratislave, kde sa podpisy stratili z magistrátu. Ako povedala dnes pre agentúru SITA, zníženie kvóra na 15 percent by tento problém mohlo vyriešiť. „Riešilo by to situáciu v Bratislave. Nemôžeme sa tváriť, že sú nám ľahostajné podpisy občanov. Mali by sme ich petíciu zachrániť,“ povedala dnes pre agentúru SITA.

Pfundtner prešiel však návrh, ktorý predložila so straníckou kolegyňou Irén Sárközy. Ministerstvo financií totiž navrhovalo, aby petícia občanov, ktorá upozorňuje na opakované a preukázateľné porušenie verejného poriadku, bola prešetrená políciou. Navrhli sme, aby toto ustanovenie zostalo v súčasnej podobe, teda, aby bolo z návrhu vypustené prešetrovanie stavu políciou,“ povedala Pfundtner.

Ďalší pozmeňujúci návrh, ktorý odobril výbor, stanovuje, že miestna samospráva sa bude môcť rozhodnúť, v ktorých budovách umožní prevádzkovať hazardné hry. Pôjde napríklad o hotely. V bytových domoch bude možné prevádzkovať hazardné hry len vtedy, ak s tým bude súhlasiť nadpolovičná väčšina vlastníkov.

O ďalších pozmeňujúcich návrhoch bude v pondelok rokovať parlamentný výbor pre verejnú správu. Ten sa napríklad bude zaoberať návrhom, aby do zoznamu vylúčených osôb z herní boli zaradení aj vysokoškolskí študenti, ktorí poberajú sociálne štipendium. Do zoznamu vylúčených z herní majú byť zapísaní aj všetci členovia domácnosti, v ktorej niektorý člen poberá dávku v hmotnej núdzi. Niektorí poslanci chcú pozmeňujúcim návrhom zakázať „pojazdné“ herne, preto v zákone má byť stanovené, že herňa musí byť pevne spojená so zemou.

Poslanci Národnej rady SR v októbri posunuli do druhého čítania návrh novely zákona o hazarde, ktorú predložilo ministerstvo financií. Podmienky pri prevádzke hazardných hier a ochrana ľudí v tejto oblasti sa majú schválením novely sprísniť. Dôležitou zmenou podľa ministerstva financií je najmä fakt, že poberatelia rôznych sociálnych dávok by sa už do herní dostať nemali. Cieľom novely je tiež znížiť počet miest, na ktorých sa hazardné hry prevádzkujú. Od roku 2019 by tak mali automaty a „gambling“ zmiznúť napríklad z krčiem. Novela presúva hazardné hry do herní a zvyšuje minimálny počet hracích zariadení pripadajúcich na jednu herňu zo súčasných päť na 12 kusov. Zákon tiež stanovuje prísnejšie pravidlá aj pre prevádzkovateľov online hazardných hier, konkrétne si berie na mušku čierny trh nelegálneho hazardu. Ide o subjekty bez licencie, ktoré nemajú na svoju činnosť povolenie a zároveň ani neplatia na Slovensku dane.

Občianske združenie Aliancia za čistú hru väčšinu z navrhovaných zmien v novele zákona o hazardných hrách považuje za úplne neracionálne a nebezpečné. “Sme sklamaní z toho, ako ľahko podľahli koaliční poslanci tlaku populistických aktivistov a ich politických mentorov z opozície, ktorých návrhy v konečnom dôsledku ešte viac ohrozia občanov aj hráčov a podporia nelegálny hazard. Štát aj s prispením koaličných poslancov postupne stratí financie z regulovaného a kontrolovaného hazardu, ktorý nahradí, najmä vďaka tlaku kresťanských aktivistov, čierny hazard, pričom značná časť mladých skončí v pazúroch prevádzkovateľov nelegálnych online hier,” povedal dnes pre agentúru SITA zástupca riaditeľa Aliancie za čistú hru – Clarify Tomáš Szmrecsányi. Aliancia preto vyzýva zákonodarcov, aby v rámci 2. čítania zachovali povinnosť preukázať narušenie verejného poriadku zo strany štátnej polície, lebo v opačnom prípade podnikatelia v oblasti hazardu nebudú mať ako sa brániť voči doposiaľ nepotvrdeným argumentom zo strany aktivistov a niekoľkých regionálnych politikov, že práve ich herne sú príčinou zvýšenia úrovne kriminality. Okrem toho považuje združenie za protiústavný a nespravodlivý návrh znížiť kvórum pri petíciách z 30 % na 20 % v prípade Bratislavy a Košíc. “Riadne ukončenú petíciu za zákaz hazardu v Bratislave navyše nemôžu chcieť poslanci zachraňovať zákonom, ktorý nadobudne účinnosť až 1. januára 2017. Bolo by to retroaktívne a prinieslo by to právnu neistotu,” podotkol Szmrecsányi.

Aliancia odmieta aj zákaz pohyblivých herní. “Neexistuje objektívny dôvod, prečo by niekto nemohol, keby splnil všetky zákonom dané podmienky a povinnosti, prevádzkovať herňu alebo kasíno napríklad na lodi. Takéto návrhy patria skôr do diktatúry a nie demokracie,” dodal Szmrecsányi a na margo ďalšej navrhnutej zmeny upozornil: “Zakázať hrať hazardné hry občanom, ktorí nie sú sociálne odkázaní, nie sú patologickými hráčmi a navyše dovŕšili 18 rokov, by bolo protiprávne a porušovalo by to aj ich ľudské práva a osobné slobody.”

Podľa aliancie by mali poslanci, ak chcú normálnym spôsobom regulovať hazard, schváliť návrh na zavedenie povinnosti neustálej prítomnosti SBS služby v herniach a zvýšiť počet výherných automatov aspoň na 20 kusov v jednej herni. “Samozrejme, mali by podporiť aj liberalizáciu online prostredia, lebo ak bude mať iba štát právo prevádzkovať online hazardné hry, väčšina nelegálnych internetových hier zostane v prevádzke. Ba čo viac, hrozí ešte aj ich väčší rozmach. Štát jednoducho nedokáže podľa viacerých odborníkov všetky nelegálne online hry vypnúť,” dodal Szmrecsányi.

(foto T. Szmrecsányi)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn