Čoraz viac detí prepadáva hazardným hrám na internete

Občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify už dlhodobo upozorňuje slovenskú verejnosť, odborníkov, ale aj politikov na skutočnosť, že internetové hazardné hry ohrozujú najmä mladých ľudí. Vo veľkom nebezpečenstve sú však čoraz viac aj deti. Zástupca riaditeľa Aliancie za čistú hru – Clarify Tomáš Szmrecsányi zároveň pripomenul, že podobný trend badať aj v susednej Českej republike, kde pribúda detí do šestnásť rokov, ktoré majú skúsenosť s hazardnými hrami a prichádzajú touto cestou o veľa peňazí.

Ako informoval národný protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, podľa štúdia ESPAD (zapojilo sa viac ako 2700 stredoškolákov) najviac ohrozených sú chlapci, u ktorých je vysoké riziko, že budú závislí od online hier. Barbora Drbohlavová, odborníčka na závislosti, k tomu dodáva: “Je pravda, že mladá generácia má asi, povedala by som, pozitívnejší vzťah k novým technológiám, k internetu. Pravdepodobne častejšie majú prístup k internetu v mobile a podobne. Ale, samozrejme, pravdou je, že on-line hrajú aj starší ľudia.”

Aliancia za čistú hru – Clarify od poslancov NR SR očakáva, že prijmú takú novelu zákona o hazardných hrách, ktorá nebude regulovať hazardné hry len v herniach, ale ochráni aj mladú generáciu pred nebezpečnými online hazardnými hrami. “Aby sme zabezpečili, že naše deti nebudú závislé od hier na internete, však treba niečo aj urobiť. Nestačí len formálne zakázať nelegálne online hry, pričom štát bude sa tváriť, že hazardné hry môže prevádzkovať len štátna firma. Je nevyhnutné tento priestor liberalizovať, teda umožniť aj slovenským firmám, aspoň počas niekoľkoročného prechodného obdobia, prevádzkovať online hry, ale zároveň nastoliť také prísne podmienky, aby licenciu na prevádzku internetových hazardných hier získali iba tie spoločnosti, ktoré zabezpečia efektívnu ochranu všetkých hráčov a vylúčia možnosť sa zapojiť do online hier deťom,” upozornil Tomáš Szmrecsányi.

(foto T. Szmrecsányi)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn