Aliancia píše primátorovi Popradu

Občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify, ktoré sa už dlhodobo zaoberá vecne, odborne a adresne problematikou hazardu, s poľutovaním zobralo na vedomie populistické úvahy zo strany viacerých predstaviteľov mestského zastupiteľstva mesta Poprad – vrátane primátora Jozefa Švagerko –  o možnom zákaze hazardných hier na území Popradu. Aj preto jej predstavitelia píšu primátorovi Popradu: “Tieto úvahy nás o to viac šokovali, že odzneli práve v čase, kedy v parlamente rokovali o novele zákona o hazardných hrách z dielne MF SR, ktorá – ako je už aj pre verejnosť známe – chce riešiť najvážnejšie problémy súvisiace s hraním hazardných hier. Len pre istotu uvedieme iba zopár dôležitých zmien, ktoré novela v blízkej budúcnosti prinesie: 1. zabezpečí zrušenie prevádzok automatov v krčmách, puboch, kaviarňach a reštauráciách; 2. vďaka novele sa zatvoria všetky malé herne, lebo po novom namiesto piatich bude musieť byť, podľa pôvodného návrhu, v herniach minimálne 12 hracích automatov; 3. zabezpečí, aby sa k hazardným hrám nedostali deti, sociálne odkázaní ľudia ani patologickí hráči; 4. sprísni kontrolu hazardných hier na internete, z ktorých väčšina je v súčasnosti nelegálna a obmedzí prístup ľudí k online hazardným hrám, ktoré nezískali licenciu od MF SR.”

Napriek vyššie uvedeným zmenám sa však zdá, akoby bola značná časť predstaviteľov miest a obcí slepá a hluchá, lebo neustále dookola pretláčajú absurdný a neefektívny zákaz hazardu. Aliancia má obavy, že v rámci boja proti hazardu jednoducho uprednostňujú populizmus s cieľom získať politické body, že im ide len a len o získanie sympatie voličov a vôbec nie o ich ochranu. “Regionálne voľby sa blížia, takže potrebujú tému, lacnú a populistickú tému, ktorú môžu len tak zneužiť. Lenže otázka ochrany ľudí aj hráčov je podľa nás oveľa závažnejšia. Aj preto Vás, Vážený pán primátor, prosíme, aby ste Vy a aj Vaši kolegovia prejavili viac trpezlivosti a zachovali v prvom rade racionálny prístup pri riešení problémov súvisiacich s hazardom. Jedna vec je totiž, že občianski aktivisti, neraz hnaní až akýmsi náboženským fanatizmom alebo egoistickými politikmi, vyzbierajú dostatočný počet podpisov v rámci petičnej akcie zameranej proti hazardu a druhá už zodpovednosť, ktorú by mali zachovať všetci politici. Regionálni, ale aj tí, ktorí sedia v NR SR,” upozorňuje v liste zástupca riaditeľa Aliancie za čistú hru – Clarify Tomáš Szmrecsányi a dodáva: “Ak sa celoplošne zákaze hazard, napríklad aj vo Vašom meste, hráči neprestanú len tak existovať, naopak, presunú sa do iných miest, alebo čo je ešte horšie, na zatiaľ nikým nekontrolovaný internet, kde väčšina hazardných hier je v súčasnosti nelegálna. Už dnes máme k dispozícii overené čísla, že je oveľa viac závislých hráčov, ktorí hrajú na internete (39%), ako tých, ktorí navštevujú herne (28%), ba čo viac, viac je aj tých, ktorí klasicky tipujú alebo stávkujú (33%). Tieto údaje potvrdzujú dlhoročné skúsenosti mimovládnej organizácie Trojlístok z Prešova, ktorá sa venuje poskytovaniu sociálnych služieb ambulantnou a terénnou formou a zameriava sa na riešenie nepriaznivých sociálnych situácií, v ktorých sa ocitajú ľudia závislí aj od škodlivých návykových činnosti (hranie hazardných hier). Teraz si predstavte, že zakážete herne – kde skončia hráči z Vášho mesta? Väčšina z nich na internete, podaktorí sa presunú do iných miest a obcí, ako sa to stalo vo viacerých mestách, kde zakázali herne. Samozrejme, o tomto jave už tí horliví aktivisti nehovoria, lebo toto sa už ich netýka. Mylne si myslia, že keď zakážu herne, zrazu zanikne aj hazard, ale opak je pravdou. Ba čo viac, máme informácie, že vo viacerých mestách, kde došlo k zákazu herní, vznikli nelegálne herne. Teda ten trend je, bohužiaľ, presne rovnaký, ako v susednej Českej republike.”

Keďže MF SR zatiaľ neuvažuje o liberalizácii online prostredia, hrozí, že prevádzkovatelia online hazardných hier budú naďalej fungovať, ale už oveľa sofistikovanejším spôsobom. “Kto bude mať potom pod kontrolou „online“ hráčov? Kto bude niesť zodpovednosť za týchto hráčov, z ktorých mnohí môžu podľahnúť hazardnej vášni už v mladom veku (čoraz viac detí hrá hazard cez internet, ale toto nejako aktivistov a mnoho regionálnych politikov, ani tých, ktorí sedia v NR SR, nejako nezaujíma) a stanú sa z nich patologickí hráči? Akým spôsobom sa potom bude bojovať proti neduhom, ktoré súvisia s hazardom? A nehovoriac o čiernych herniach či nelegálne prevádzkovaných výherných automatoch, ktoré vygeneruje absurdný zákaz hazardu. Skúsenosti zo zahraničia hovoria jasne, k čomu všetkému zlému vedie populistický zákaz hazardných hier. Argument, že polícia bude mať na starosti boj proti nelegálnemu hazardu, je taktiež absurdný, lebo jednoducho nebude stíhať kontrolovať všetky priestory. Ba čo viac, negatívne prípady zo susednej Českej republiky jasne hovoria, ako sa dajú obísť zákony (kvízomaty, občianske združenia rôzne kluby, za ktorými sa skryjú herne, atď.),” zdôrazňuje Tomáš Szmrecsányi.

Podľa Aliancie nie je zanedbateľná ani finančná stránka tejto záležitosti, lebo aj Poprad by prišiel o úctyhodnú sumu každoročne, ktoré dodnes získava z hazardu a ktoré môže pozitívne využiť v prospech všetkých obyvateľov. “Ak sa zakáže hazard a zrazu bude chýbať mestu niekoľko desať tisíc eur, odkiaľ ich mesto zoberie? Mesto, resp. mestá, ktoré už dnes zápasia s nedostatkom financií? Od ľudí a podnikateľov prostredníctvom vyšších daní a odvodov? Možno, ale skutočne si myslíte, že toto je tá správna cesta? My tvrdíme, že nie, lebo zákaz hazardu prináša oveľa viac nebezpečenstiev. Navyše sme presvedčení, že by bol diskriminačný, protizákonný aj proti ústavný. Oveľa efektívnejšia je „zlatá stredná cesta“, teda cesta prísnej, ale adresnej regulácie hazardu,” dodáva Tomáš Szmrecsányi.

Aliancia preto by uvítala, keby regionálni politici vrátane primátora Popradu namiesto rôznych populistických slov a gest skôr apelovali na poslancov NR SR, aby regulácia hazardu bola skutočne prísna, ale zároveň aj adresná. “Jedno je však isté už dnes – zákaz hazardu v žiadnom prípade nevyženie hazard z Popradu, ale naopak, podobne ako sa to stalo aj v iných mestách, kde zakázali hazard, len podporí nelegálny hazard a vystaví hráčov väčšiemu nebezpečenstvu,” píše sa v liste, ktorý zaslala Aliancia primátorovi Popradu.

Občianske združenie verí, že aj primátor Popradu sa vydá „zlatou strednou cestou“, ktorá prinesie rozumnú a efektívnu formu regulácie hazardu na Slovensku, a to tak, aby čo najmenej boli poškodené všetky strany, ktorých sa hazard priamo alebo nepriamo dotýka. Napokon aj všetci účastníci konferencie o hazarde pod názvom „Ako ďalej hazardné hry? – Legislatíva – Perspektíva – Regulácia“, ktorá sa konala v pondelok 10. októbra 2016, sa zhodli na jednej veci: „Zákaz hazardu nič nevyrieši, naopak situáciu len zhorší vo všetkých smeroch!“.

(foto T. Szmrecsányi)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn