Problémy okolo hazardu nespasia podľa aliancie iba zákazy

Bojovať proti závislosti od hazardných hrách len zákazom hracích automatov a iba zatváraním herní v našich mestách nie je správnou ani účinnou cestou. Faktom totiž zostáva, že väčšina hráčov neprestane hrať, lebo jednoducho bez “hazardnej hry” si nevedia predstaviť život a preto sa buď presunú do iných miest alebo začnú hrať na internete. Aj preto sa občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify obracia s verejnou výzvou na občanov a predstaviteľov Brezna, ale aj iných miest, aby boli opatrní, racionálni a nedali sa ľahko zneužiť pod populistické petície, ktoré v skutočnosti problém s hraním nevyriešia. Podľa aliancie totiž internet ponúka ešte lákavejší a nebezpečnejší hazard. „Petície tak slúžia na zviditeľnenie sa aktivistov a strán v pozadí s ambíciami presadiť sa v komunálnej aj veľkej politike. Nevylučujeme, že v pozadí môžu stáť aj záujmy prevádzkovateľov online hazardu, aby sa aj Slováci čoraz viac presúvali do online prostredia na internete, ktorého príjmu sú už dnes vyššie ako príjmy z herní,“ hovorí zástupca riaditeľa aliancie Tomáš Szmrecsányi.
Podľa Aliancie za čistú hru – Clarify, ktorá sa systémovo venuje regulácii hazardných hier, treba počkať na pôsobenie regulačných opatrení z práve schválenej novely zákony o hazardných hrách z dielne Ministerstva financií SR. Občania by mali vedieť, že zákon zaviedol nový zoznam vylúčených osôb, ktoré si už nezahrajú a sociálne dávky tak nemôžu skončiť v útrobách automatov. Podobne si už nezahrajú ani deti, ktoré budú mať zakázaný vstup do herní a kasín. „Aliancia dáva na vedomie verejnosti, že práve vďaka presadeniu jej opatreniu na zákaz hazardu v krčmách sa okamžite zníži celkový počet automatov minimálne o polovicu, z čoho sú zrejme aktivisti okolo pána Chromíka nervózni a úporne tlačia na pílu prohibičnými petíciami. Rovnako zvýšenie kvóra automatov v herniach z 5 na 12 zredukuje ďalší počet herní, takže aktivisti za zákaz plačú na nesprávnom hrobe a ronia falošné slzy,“ upozorňuje zástupca riaditeľa aliancie Tomáš Szmrecsányi.
Aliancia za čistú hru vidí boj proti hazardu skôr vo výchove, vzdelávaní a v prevencii na školách, spolu s efektívnou ochranou zbytku hráčov. „Práve tu by mali vláda aj mimovládne organizácie vyvinúť oveľa väčšiu aktivitu a mali by oveľa viac aj finančne podporiť občianske projekty zamerané na starostlivosť o ľudí, ktorí absolvovali liečbu kvôli rôznym závislostiam, a projekty, ktoré sú zamerané na vzdelávanie mládeže,“ zdôraznil zástupca riaditeľa aliancie Tomáš Szmrecsányi.
Aliancia upozorňuje, že podľa štatistických údajov viac ľudí je závislých od hazardných hier na internete a tipovania alebo stávkovania ako od hracích automatov. “Populisti hovoria len o hracích automatoch, pritom oveľa väčšie nebezpečenstvo sa skrýva pre mládež v online prostredí, ktoré nie je pod kontrolou, a pre strednú a staršiu generáciu na miestach, ktoré poskytujú možnosť tipovať a stávkovať. O týchto obetiach hazardných hier, ktorých je viac, ako tých, ktorí navštevujú herne, nikto nehovorí a nikto sa o nich nestará, pretože sa z toho nedá vytĺkať ideologický a politický kapitál. Preto aliancia opätovne vyzýva všetkých politikov, ale aj občianskych aktivistov, aby nepodliehali lacnému a nič neriešiacemu populizmu a k problematike hazardu a závislostí pristupovali koncepčne, systémovo, vecne a zodpovedne bez prázdnych rečí okolo zákazu herní,“ dodáva Tomáš Szmrecsányi.
Aliancia ponúka aj predstaviteľom Brezna pomocnú ruku a spoluprácu, aby sa problémy okolo hazardu riešili odborne, komplexne a systémovo. “Regulácia herní musí byť systémová a objektívna aj podľa nového znenia zákona o hazardných hrách, aby výsledok bol efektívny, v opačnom prípade budú škody ešte horšie, ako sú negativne následky hrania hazardných hier v súčasnosti,” upozorňuje Tomáš Szmrecsányi.
(foto T. Szmrecsányi)
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn