Aliancia víta zodpovedný prístup predstaviteľov Dolného Kubína

Občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify víta zodpovedný prístup predstaviteľov mesta Dolný Kubín, ktorí v zhode so zákonom o petičnom práve odmietli akceptovať okrem iných aj 731 ďalších neplatných podpisov občanov, ktorí podporili petíciu Zastavme hazard! Ako povedal zástupca riaditeľa aliancie Tomáš Szmrecsányi, zástupcovia Dolného Kubína sa zachovali správne, keď nepodľahli tlaku občianskych aktivistov a niektorých politikov, ktorí sa snažia za každú cenu presadiť zákaz hazardu v slovenských mestách. „Je smutné, že mnohým ide iba o presadenie vlastnej ideológie zákazu herní a nie o reálne riešenie problémov, ktorými zápasia patologickí hráči. Bojovať len proti herniam je čírim populizmom. Nikto z nich sa už nezoberá tým, čo s ľuďmi, ktorí aj po zákaze herní pokračujú v hazardných hrách, ale už v iných mestách alebo na internete. Nikoho nezaujíma, čo s hráčmi, ktorý zadlžujú seba i svoje rodiny tým, že až chorobným spôsobom holdujú online hazardným hrám alebo klasickému stávkovaniu či tipovaniu. Pritom týchto ľudí, ktorí tiež potrebujú pomoc, je viac ako tých, ktorí míňajú svoje peniaze v hracích automatoch,“ zdôraznil Tomáš Szmrecsányi, podľa ktorého „za neplatné podpisy nesú v prvom rade zodpovednosť organizátori petície a nie primátor alebo poslanci mestského zastupiteľstva Dolného Kubína.“
Alianciu teší iniciatíva predstaviteľov Dolného Kubína usporiadať začiatkom budúceho roka konferenciu za účasti všetkých kompetentných inštitúcií a občianskych združení, ktorá by mala napomôcť hľadať aj ďalšie možnosti prevencie voči hazardu a zmiernenia dôsledkov patologického hráčstva v rodinách. „Zo zodpovedného prístupu predstaviteľov Dolného Kubína, ktorí namiesto unáhlených krokov uprednostnili diskusiu s každou zainteresovanou stranou, by mali zobrať príklad aj zástupcovia miest, v ktorých sa diskutuje o zákaze hazardu,“ zdôraznil Tomáš Szmrecsányi. Združenie je pripravené nielen podporiť konferenciu, ale aj prispieť k tomu, aby bola skutočne vecná a objektívna. „Je aj v našom záujme, aby konferencia pod záštitou Dolného Kubína, ale aj iné podobné podujatia viedli k nájdeniu takých riešení, ktoré ľuďom pomôžu a zároveň nespôsobia ešte väčšie škody. Sme presvedčení, že úplné zákazy hazardu nie sú správnou cestou, lebo vyvolajú ešte väčší počet patologických hráčov a podporia vznik nelegálnych herní. Naopak, treba ísť zlatou strednou cestou, teda cestou prísnej, adresnej a racionálnej regulácie, ktorú v určitej miere prinesie aj nedávno schválená novela zákona o hazardných hrách z dielne Ministerstva financií SR,“ dodal Tomáš Szmrecsányi.
Predstavitelia Dolného Kubína odmietli aakceptovať aj ďalších 731 podpisov občanov, ktorí podporili petíciu “Zastavme hazard!” za úplný zákaz hazardu na území mesta. Radnica argumentuje, že postupovala v súlade so zákonom o petičnom práve. Keďže viacerí poslanci mestského zastupiteľstva sú za zákaz hazardu v Dolnom Kubíne a aj občianski aktivisti vedení Petrom Beňom a Antonom Chromíkom protestovali proti tomu, že ich petičná akcia je neplatná, predstavitelia mesta prisľúbili, že platnosť podpisov ešte raz prešetria. Samotné podpisy pod petíciu začala občianska iniciatíva Zastavme hazard zbierať od obyvateľov Dolného Kubína v marci 2016, pričom súhlas so zákazom hazardu v meste vyjadrilo 5437 ľudí. Petičné hárky odovzdali na mestskom úrade začiatkom novembra 2016, pričom petíciou sa zaoberali na svojom nedávnom rokovaní mestskí poslanci.
(foto T. Szmrecsányi)
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn