Clarify vyzýva občanov na ostražitosť pred petíciami za zákaz hazardu

Prohibičné šialenstvo za zákaz hazardu nemusí byť podľa občianskeho združenia Aliancia za čistú hru – Clarify iba výsledkom občianskeho aktivizmu. „Za touto na oko bohumilou činnosťou sa môže v pozadí skrývať nielen snaha cez zatváranie kamenných herní dostať ľudí na online hazardné prostredie, ktoré valcuje štatistiky rastu v počte hráčov aj objemu stávok, ale aj politické ambície aktivistov a subjektov v ich pozadí,“ varuje riaditeľ aliancie Rafael Rafaj. Aj preto by mali začať príslušné orgány preverovať pozadie aktivistov a preskúmať, či nedochádza k zneužívaniu petičného práva, obmedzovaniu práv a slobôd iných a či sú petičné iniciatívy v súlade s ústavou. „Opakovane upozorňujeme, že Slovenská republika sa podľa Čl.1 Ústavy nesmie viazať na nijakú ideológiu ani náboženstvo, pričom Slovensko nie je ani totalitou, ktorá preberá zodpovednosť za následky činnosti svojich občanov plošnými zákazmi,“ zdôrazňuje Rafael Rafaj.
Aliancia za čistú hru vyzýva občanov na Slovensku, aby zvažovali podporu petíciám, najmä za zákaz hazardu, pretože môžu prispieť k ešte väčším tragédiám a rozmachu gamblerstva v digitálnom online prostredí alebo k politickému výťahu ambicióznych aktivistov alebo ich strán v pozadí. Mimovládna organizácia upozorňuje obyvateľov, že od 1. januára 2017 začala platiť najprísnejšia novela zákona o hazardných hrách v histórii, ktorá legitímnymi, prísnymi a modernými opatreniami zrazila hazard na kolená. „Petičné akcie aktivistov sú buď ideológiou, fanatizmom alebo politikárčením, pričom ani jedna motivácia by nemala zneužívať dôveru a podporu ľudí. Platí to najmä po tom, čo kvôli zákonu o hazardných hrách hracie automaty zmiznú z krčiem, čím sa redukuje počet automatov na polovicu. Navyše sa zvýšila latka pre minimálny počet prístrojov v prevádzke, zamedzil sa prístup mladistvým do 18 rokov do herní, register vylúčených osôb znemožní hrať osobám v hmotnej núdzi a patologickým hráčom. Okrem toho zakazuje sa propagovanie alkoholu i označovanie herní, ba čo viac, pristrihli sa aj krídla reklame na hazard,“ dodáva riaditeľ aliancie.
Občianske združenie je presvedčené, že aktivisti za zákaz hazardu zneužívajú slabú informovanosť občanov na svoje ciele. „Zdá sa, že niektorí kariérni aktivisti zacítili pred nastávajúcimi voľbami do VÚC a samosprávy príležitosť na vlastné zviditeľnenie sa. Účelovo zneužívajú hazard i obavy o ľudské osudy niektorých hráčov na prienik do komunálnej politiky a vlastnú kariéru. Tieto ich populistické kroky už hraničia s hyenizmom, lebo zneužívajú tragédiu ľudí, ktorí podľahli vábeniu hracích automatov, pritom drzo ignorujú ešte väčší počet závislých ľudí, ktorí sa stali patologickými hráčmi vďaka online hazardným hrám a klasickému tipovaniu a stávkovaniu,“ hovorí Rafael Rafaj. Podľa neho nie je náhoda, že po Aliancii za rodinu, v pozadí s vplyvom KDH, máme ďalších aktivistov, tentoraz napojených na bývalé vedenie trnavskej skupiny Smeru. „To dostalo kvôli kauze „cétečko“ červenú kartu do vysokej politiky. A tak mnohým ostáva len angažovať sa v župnej politike. Aj preto zrejme nie je náhoda, že iniciatívu Aliancie mladých Slovenska „Sme za Trnavu bez hazardných hier“ vedie Tomáš Kučera, ktorý pôsobil v minulom volebnom období ako poslanecký asistent bývalej podpredsedníčky parlamentu, poslankyne NR SR a krajskej predsedníčky Smeru-SD v Trnave. Je očividné, že gambleri sa stali nie objektom riešenia, ale rukojemníkmi v politickom zápase,“ uzatvára riaditeľ aliancie.
(foto T. Szmrecsányi)
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn