Aliancia odmieta celoplošný zákaz hazardu v Bratislave

Občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify je za prísnu a adresnú reguláciu hazardu na území Slovenska, ale odmieta absurdný zákaz hazardných hier, ktorý je zameraný výlučne iba na herne a hracie automaty. Mimovládna organizácia je presvedčená, že takýto zákaz vyvolá ešte vážnejšie následky, na ktoré nemyslia občianski aktivisti hnaní ideológiou a politickými ambíciami, ani mnohí regionálni politici, ktorí tému hazardu zneužívajú a využívajú vo vlastný prospech s cieľom sa zviditeľniť pred nadchádzajúcimi župnými voľbami. “Populizmus v súčasnosti už prekračuje všetky hranice normálnosti a hrozí, že na fanatický prístup zopár jedincov doplatí veľký počet hráčov, ktorí sa presunú z herní na internet, ktorý bude nechránený aj po tom, čo sa bude štát snažiť zablokovať webové stránky poskytujúce nelicencované online hazardné hry. Už teraz je známe, že je oveľa väčší počet závislých ľudí od online hazardných hier a od klasického stávkovania a tipovania, ako je tých, ktorí nedokážu odolať vábeniu hracích automatov. Keby bratislavskí mestskí poslanci schválili všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o celoplošnom zákaze herní a výherných automatov na území hlavného mesta, tak kde skončia hráči? Jednoznačne tam, kde už nad nimi nebude mať absolútne nikto kontrolu,” zdôraznil zástupca riaditeľa aliancie Tomáš Szmrecsányi.

Podľa aliancie prijatie VZN by nebolo v súlade s platnou legislatívou, lebo aj keď novelizovaný zákon o hazardných hrách znížil pre Bratislavu a Košice kvórum potrebné na platnosť petície za zákaz hazardu z pôvodných 30% na 15%, bratislavské mestské zastupiteľstvo nemôže na základe zákona platného od 1. januára 2017 rozhodovať o petícii, ktorá sa realizovala na základe starej legislatívy. “Takéto konanie by bolo jednoznačne retroaktívne, teda aj protizákonné. Má Bratislava toľko finančných prostriedkov, aby zbytočne riskovala? Prevádzkovatelia hazardných hier už ohlásili, že sa obrátia na príslušné súdy a v tomto prípade skutočne hrozí, že by mestskí poslanci mohli v prípade prijatia VZN o zákaze hazardu v Bratislave konať protiprávne,” upozornil Tomáš Szmrecsányi. Aliancia preto vyzýva politikov, aby konali racionálne, zodpovedne a nezabudli na to, že o značnú reguláciu hazardu sa postará novelizovaný zákon o hazardných hrách, vďaka ktorému zmiznú z krčiem výherné automaty a výrazne sa zníži počet herní, do ktorých už nebudú mať možnosť vstúpiť nielen deti, ale ani patologickí hráči a sociálne odkázaní občania. “Ak by mesto predsa chcelo ešte viac regulovať hazard na svojom území, nech určí miesta, kde môžu byť herne, ale tak, aby to bolo skutočne v záujme všetkých ľudí a nielen menšiny, ktorá v značnej miere bola podvedená populistami, a aktivistov, ktorí bojujú proti hazardu zväčša len preto, lebo im to zabezpečí pred voľbami popularitu,” dodal zástupca riaditeľa aliancie.

Ako informoval primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, všetky podpisy na hárkoch z odovzdanej petície proti hazardu v hlavnom meste skontrolovali. Platných je 98.118 podpisov. Petičnému výboru sa podarilo vyzbierať 136.139 podpisov Bratislavčanov na 8.018 hárkoch. Nesrovnal tvrdí, že všeobecne záväzné nariadenie o zákaze hazardu v Bratislave bratislavským mestským poslancom predloží už na februárovom zasadnutí zastupiteľstva. VZN musí schváliť mestské zastupiteľstvo dvojtretinovou väčšinou. “Ak ho poslanci schvália, postup bude taký, že vydané povolenia na prevádzkovanie hazardných hier budú platiť do konca roka a nové prestaneme vydávať,” pripomenul primátor. Licencie sa vydávajú na jeden rok. V hlavnom meste SR Bratislave je v súčasnosti podľa Nesrovnala približne tristo herní, ak poslanci schvália návrh VZN, všetky z mesta postupne zmiznú.

“Zatvorenie herní bude mať obrovské negatívne následky, a to nielen čo sa týka ľudí, ktorí budú vystavení ešte väčšiemu nebezpečenstvu kvôli internetovým hazardným hrám, ale aj čo sa týka financií, ktoré doteraz dostali štát, mestá aj obce z hazardu. Ide o mnoho miliónov eur, ktoré boli využité v prospech všetkých občanov. Ak sa zakáže hazard v hlavnom meste, ministerstvo financií môže počítať s tým, že postupne zakážu hazard vo väčšine miest Slovenska, čím sa výrazným spôsobom zníži príjem do štátneho rozpočtu z hazardu. Ide o niekoľko desiatok miliónov eur ročne, ktoré namiesto štátnej kasy skončia napokon u ľudí, najmú zo zahraničia, ktorí prevádzkujú nelegálne online hazardné hry. Akým spôsobom nahradia štát, mestá aj obce tieto peniaze? My odmietame, aby kvôli nezodpovedným populistom a slepím a hluchým politikom, ktorí v skutočnosti kašľú na ľudské osudy, museli tieto chýbajúce milióny zaplatiť všetci obyvatelia Slovenska!” zdôraznil Tomáš Szmrecsányi.

(foto T. Szmrecsányi)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn