Clarify: Výzva primátorovi, starostom a poslancom MZ Bratislavy

Aliancia za čistú hru – Clarify vyzýva bratislavského primátora Iva Nesrovnala, starostov mestských častí a poslancov Mestského zastupiteľstva v Bratislave, aby pri schvaľovaní všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o zákaze herní v hlavnom meste Slovenska dali Bratislavčanom verejný prísľub, že výpadok približne štyri milióny eur nepremietnu do ďalšieho zdražovania a finančného zaťažovania domácností počas svojho velebného obdobia, najmä do zvyšovania komunálnej dane a iných poplatkov, ktorých výšku ovplyvňuje mesto aj cez svoje zriaďovacie organizácie.
„Chápeme, že v tomto toku budú voľby do VÚC a na budúci rok voľby do samosprávy a mnohí poslanci, aj starostovia i primátor mesta budú chcieť kandidovať a uspieť. Hazard je pre kandidátov síce najlacnejšia predvolebná téma, ale zväčša ju zaplatia občania zo zvýšených poplatkov, ktoré sa skrývajú za parkovaciu politiku, odvoz smetia alebo v zvyšovaní komunálnej dane. Občania mesta majú preto právo transparentne a presne poznať – ako, odkiaľ, z akých zdrojov alebo cez aké škrty poslanci a starostovia mienia vykryť významný výpadok v rozpočte,“ zdôraznil riaditeľ aliancie Rafael Rafaj.
Aj z týchto dôvodov aliancia vyzýva komunálnych politikov, aby namiesto populizmu a zákazov začali používať mozgové závity a zvolili radšej prísnu a adresnú reguláciu hazardu. Ďalším vážnym dôvodom preferovať reguláciu pred prohibíciou sú štatistiky zo štátov s podobným prístupom, kde technologické možnosti umožňujú po plošnom zákaze veľa hráčom presun do online prostredia na internete alebo využijú voľný pohyb, hranie v susedných mestách či dokonca čierne herne. „Ak sa aj zatvoria všetky herne, výherné automaty z nich skončia v iných obciach a mestách. Snaha aktivistov a politikov je len populistickým a nič neriešiacim zametaním špiny pod koberec. Aj preto kladieme výzvu mestským poslanom, či verejne garantujú, že po zmiznutí herní v Bratislave zmiznú aj hráči a patologicky závislí obyvatelia. Takéto jednoduché, ale nereálne očakávania má totiž väčšina ľudí, ktorí podpisovali petície nielen v Bratislave, ale aj v ostatných mestách Slovenska,“ hovorí Rafael Rafaj.
Aj preto Aliancia za čistú hru varuje pred nadnesenými očakávaniami a pred (s)klamaním ľudí z fiaska, ktoré sa po čase ukáže. Občianske združenie súčasne vyzýva ZMOS, vládu a verejnoprávne médiá na otvorenie celospoločenskej odbornej diskusie o všetkých aspektoch závislostí, pretože nám vyrastá generácia, ktorá veľkú časť života strávi možno nie v herniach, ale pri závislom hraní na tabletoch, počítačoch alebo dokonca smartfonoch. Aliancia je pripravená na systémovú, odbornú, vecnú a komplexnú súčinnosť, ale bez politického alebo komunálneho vytĺkania kapitálu.
(foto T. Szmrecsányi)
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn