Aliancia očakáva od mestských poslancov presadenie prísnej regulácie hazardu v Bratislave

Bratislavský magistrát ovládla podľa občianskeho združenia Aliancia za čistú hru – Clarify tvrdá a falošná demagógia, neobjektívnosť a fanatizmus. V rámci diskusie na mestskom zastupiteľstve ohľadne predloženej petície obyvateľov pod názvom Petícia za Bratislavu bez hazardných hier zazneli podľa aliancie hlavne populistické, nepravdivé alebo polopravdivé výroky na adresu herní, pričom väčšina podporovateľov celoplošného zákazu herní v hlavnom meste Slovenska nemá ani potuchy o tom, čo všetko je hazard a aké majú následky rôzne typy hazardných hier. “Naše združenie oslovilo poslancov aj primátora listom, v ktorom sme vysvetlili, že závislosť nevyvolávajú iba herne, respektíve výherné automaty, ale aj mnohé ďalšie typy hazardných hier, a to od online hazardných hier cez stávkovanie až po tipovanie. Takmer nikoho však nezaujíma, že ľudia trpia aj od iných hazardných hier, ktoré v prípade zákazu všetkých herní na území Bratislavy získajú hráčov, ktorí budú musieť opustiť hracie automaty. Nikto, okrem pár výnimiek, nechápe, že zákaz nie je cestou k ochrane hráčov, k ochrane rodín, ale naopak, problémy sa presunú na perifériu, do sivej zóny, kde už nikto nebude mať žiadnu kontrolu nad hazardom,” upozorňuje zástupca riaditeľa aliancie Tomáš Szmrecsányi.
Aliancia si myslí, že v skutočnosti okrem fanatizmu niektorých jedincov z radov občianskych aktivistov a regionálnych politikov za zákazom herní stojí záujem prevádzkovateľov nelegálnych online hazardných hier (najmä zo zahraničia) a kasín. “Kto bude profitovať z toho, ak sa v Bratislave zatvoria všetky herne? Jednoznačne tí, ktorí majú online hazardné hry, a tí, ktorí majú kasína, ktoré tu zostanú a ktoré disponujú aj s výhernými automatmi. Väčšina hráčov teda sa presunie práve do týchto miest. Ako aj do okolitých miest a obcí, kam prevádzkovatelia budú nútení, ak nebudú chcieť skrachovať, preniesť svoje herne, respektíve vytvoriť nové herne z automatov, ktoré budú vďaka novele zákona o hazardných hrách zakázané v krčmách,” zdôrazňuje Tomáš Szmrecsányi s tým, že zákaz herní nielenže posilní negatívne javy súvisiace s hazardom, ale vyvolá aj mnohé nové negatívne následky.
Aliancia vyjadruje počudovanie nad tým, že poslanci nepodporili návrh niektorých kolegov na to, aby mestské zastupiteľstvo malo viac času na prípravu kvalitného všeobecne záväzného nariadenia, ktoré by počítalo aj s možnosťou prísnej regulácie hazardu, čiže umožnením toho, aby herne mohli existovať len na niektorých vybraných miestach. “Nikto navyše, ani primátor Ivo Nesrovnal nepovedal, odkiaľ zoberie mesto financie, ktoré budú chýbať po zákaze herní. Obávame sa, že za fanatizmus a populizmus opäť doplatia aj zaplatia občania, a to tá väčšina, ktorá zákaz herní ani nepodporila. Je totiž doslova až nechutné, keď podaktorí politici žiadajú zákaz herní argumentom, že to chcú Bratislavčania. Väčšina Bratislavčanov si uvedomuje, že herní je veľa, ale zároveň nie sú za zákaz, ale za prísnu reguláciu, aby herní bolo oveľa menej a aby neboli ľahko prístupné ľuďom. Našou úlohou zostáva, aby ľudia vrátane racionálne rozmýšľajúcich regionálnych politikov pochopili všetky tie negatívne následky, ktoré prinesie zákaz herní, lebo o negatívnych dopadoch ich nikto z aktivistov ani z politikov neinformoval, ale naopak, tvária sa, akoby nikomu nič nehrozilo,” dodáva Tomáš Szmrecsányi. Aliancia od poslancov mestského zastupiteľstva preto očakáva, že 16. februára 2017 nepodporia všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o zákaze umiestnenia herní vo všetkých budovách uvedených v zákone o hazardných hrách, ale naopak, že presadia prísnu a adresnú reguláciu hazardu v Bratislave.
(foto T. Szmrecsányi)
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn