Väčšina Bratislavčanov nie je za úplný zákaz herní

Väčšina Bratislavčanov, a to viac ako 80% nie je za úplný zákaz hazardu, lebo sa obáva vzniku nelegálnych herní. Podobne väčšina obyvateľov nemá negatívne skúsenosti s herňami. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý zrealizovala začiatkom februára agentúra Polis Slovakia.
Ak by v hlavnom meste SR Bratislave nezrušili herne v hoteloch a nákupných centrách, ostalo by ich v meste približne osemdesiat.  Podľa Asociácie zábavy a hier a Asociácie prevádzkovateľov videohier (APV) by to bol určitý kompromis. Prevádzkovatelia tiež mestskému zastupiteľstvu pripomínajú, že samospráve pribudli kompetencie na regulovanie prevádzok a nemusia toto podnikanie zakázať celoplošne. Rozhodnúť môžu o tom, v akých typoch budov herne zakážu. Asociácia tak na tlačovej konferencii v luxusnej herni v istom bratislavskom nákupnom centre reagovala na návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré ustanovuje, že na celom území Bratislavy nemožno umiestniť herňu v hoteloch, moteloch, penziónoch, budovách pre obchod a služby, pre kultúru a na verejnú zábavu. Herne by nemohli byť ani v bytových domoch.
V Bratislave je v súčasnosti podľa primátora Bratislavy Iva Nesrovnala približne tristo herní, ak poslanci o týždeň schvália návrh VZN, všetky z mesta postupne zmiznú. O návrhu všeobecne záväzného nariadenia budú poslanci rozhodovať na zasadnutí mestského zastupiteľstva 16. februára.

Ak by VZN začalo v meste platiť, APV sa obráti na súd, v prípade ponechania herní v hoteloch a nákupných centrách by však súdny spor zvážili. „S mestom sa súdiť nepotrebujeme, bol by to pre nás kompromis a mohli by sme to označiť za reguláciu. Prijali by sme to férovo. Hazard podlieha vývoju a tento trh už nikdy nebude taký, aký bol, sme s tým zmierení,“ hovorí hovorkyňa APV Dominika Lukáčová.

VZN musí schváliť zastupiteľstvo dvojtretinovou väčšinou. “Ak ho poslanci schvália, postup bude taký, že vydané povolenia na prevádzkovanie hazardných hier budú platiť do konca roka a nové prestaneme vydávať,” pripomenul Nesrovnal. Licencie sa vydávajú na jeden rok. Návrh všeobecne záväzného nariadenia o zákaze hazardu v Bratislave medzi členmi Mestskej rady hlavného mesta SR Bratislavy minulý týždeň prešiel jednomyseľne, bez diskusie, a tak, ako ho navrhli.

Ako upozornil Ján Svoboda zo Zväzu cestovného ruchu SR, absolútny zákaz hazardu bude mať negatívny dopad na hotelierov či reštauračné služby, pretože kasína alebo väčšie herne sú s nimi spojené. „Predpokladajú stratu asi päťsto pracovných miest. Nie sú to len krupiéri a čašníci, ale aj prevádzkovatelia, dodávatelia, ekonómovia, technici a upratovacie služby,“ spomenul Svoboda.
Mesto by po zatvorení všetkých prevádzok prišlo o približne tri milióny eur ročne zo svojho rozpočtu.
Primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal dnes uviedol, že zákonný rámec pre úpravu podnikania stanovuje NR SR. “Mesto v procese prípravy VZN o zákaze hazardu postupuje striktne podľa zákona. Keď už je reč o osobnej zodpovednosti, tak by som sa chcel opýtať predstaviteľov Asociácie zábavy a hier, či preberú osobnú, hmotnú a majetkovú zodpovednosť za škody, ktoré spôsobuje hazard,“ reagoval primátor na stanovisko asociácie, ktorá ho vyzvala, aby v súvislosti so zrušením herní prebral osobnú zodpovednosť. “Primátor akosi zabudol, že mnohí prevádzkovatelia legálnych hazardných hier podporujú okrem iného aj liečbu a starostlivosť o patologických hráčov,” dodáva zástupca riaditeľa Aliancie za čistú hru – Clarify Tomáš Szmrecsányi. Aliancia je dlhodobo za prísnu, ale adresnú reguláciu hazardu, pričom odmieta populizmus. O tom, že majú pravdu a že zlatá stredná cesta je najlepšia, svedčia podľa zástupcu riaditeľa Aliancie aj najnovšie výsledky prieskumu verejnej mienky. “Väčšina ľudí našťastie má racionálny prístup. Otázne je, či takýto prístup budú mať aj poslanci.”
Pre zrušenie hazardu v Bratislave vyzbieral petičný výbor 136.139 podpisov Bratislavčanov na 8.018 hárkoch. Všetky podpisy na hárkoch z odovzdanej petície proti hazardu v hlavnom meste SR Bratislave skontrolovali, platných je 98.118 podpisov. Cieľom petície, ktorú spustilo hlavné mesto spolu s bratislavskými mestskými časťami, je zakázať hazardné hry na území Bratislavy a dosiahnuť, aby si mohli samosprávy regulovať hazard na svojom území. Petíciu v januári prijali bratislavskí mestskí poslanci na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva.
(foto T. Szmrecsányi)
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn