Antihazard len naoko? Čaká Bratislavu návrat mafie?

Okolo zákazu hazardu v Bratislave, teda len časti (pretože stávkovanie, tipovanie a kasína ostávajú) bolo už veľa hrmotu. Nik si zatiaľ nepoložil otázku, prečo a v koho záujem sa môže robiť toľký rámus?  Hlavný dôvod petície na zákaz prevádzkovania hazardných hier – údajné „narúšanie verejného poriadku“ – sa ukazuje ako  nepodložený argument.
Ukážka 1: Tvrdenie petičného výboru v petite petície aj v oslovení primátora – preloženie petície:
image001
Ukážka 2: Odpoveď z Prezídia policajného zboru MV SR
image002
Zdá sa totiž, že VZN mesta Bratislavy o zákaze hazardu by mohlo vrátiť ručičky času pre Bratislavčanov do divokých 90. rokov a oživiť zombiu – mafiu. „V koho prospech?“ – je základná otázka, ak je niečo nejasné alebo nelogické, ak niekto niečo nasilu pretláča, napriek zdravému rozumu, protiargumentom, logike a varovnej skúsenosti z identického prostredia. V tomto prípade môžeme negatívne javy porovnať z vývoja po zákazoch hazardu v Českej republike. http://www.spelos.com/cerne-herny-zaplavuji-cr-maskuji-se-pod-obcanske-sdruzeni/  Primátor Ivo Nesrovnal a niektorí starostovia mestských častí sú však až nápadne premotivovaní pre celoplošný zákaz hazardu.
Najskôr sa za šéfa petičného výboru akože „občianskej“ iniciatívy nechal napísať samotný primátor a členmi sa stali všetci starostovia mestských častí! Dosť neštandardné, skrývať sa akože za záujem verejnosti:
– keď celý výbor sú vlastne šéfovia Bratislavy a jej mestských častí;
– keď niektorí starostovia na petičnom hárku aj kandidovali do NR SR;
image003
Ani starosta Vajnor J.Mrva (Sieť), ani D.Pekár (KDH) sa do parlamentu nedostali. Pekár hneď dva dni po voľbách opäť oživil tému zákazu hazardu na svojom facebooku.
image004
O tri mesiace, v júni Pekár (KDH) opäť oživí na facebooku tému hazardu a zdôrazňuje, že iniciatívu podporovali aj v Ružinove, kde je starostom. Na ilustrácii červenou farbou označený P.Šramka (KDH), modrou J.Mrva (Sieť). Téma hazardu sa dá využiť aj v parlamentnej, ale aj a najmä v komunálnej politike:
image005
– keď na hrane zákona zbierali „aktivisti“ podpisy v čase parlamentných volieb;
– keď kandidujúci starostovia (Mrva/Vajnory, Pekár/Ružinov) sa akože vyškrtli (?) a po voľbách naďalej vystupujú v mene petičného výboru;
– keď sa záhadne „stratili“ na magistráte, ktorí riadi šéf petičného výboru za zákaz hazardu (!);
– keď sa účelovo celé mesiace overovali podpisy a naťahoval sa čas, lebo poslanci v NR SR od októbra schvaľovali novelu zákona o hazardných hrách,
– do ktorej sa dostali účelové zmeny šité na Bratislavu (zníženie kvóra na 15%);
– keď sa v NR SR ešte aj účelovo táto skutočnosť zadefinovala;
– aby len pár dní po účinnosti takto ovplyvňovanej a na niečie miery a záujem šitej novely oznámili spočítané podpisy a keď sa zvolalo dokonca mimoriadne zasadnutie MZ Bratislavy;
– keď nie je známy výsledok pripomienkového konania a keď primátor dopredu ohlasuje, čo predloží – napriek tomu, že jeho slová o vyhovení občanom, ktorí petíciu podpísali si väčšina Bratislavčanom úplný zákaz neželá (prieskum Polis Slovakia) aj z obavy z možného vyplnenia priestoru organizovaným zločinom (podsvetím):
image006
image007
a má obavu z rozšírenia negatívnych dopadov, vrátane organizovaného zločinu… čo zrejme na skalopevné rozhodnutie Nesrovnala, ktorý to zas „dá“, vôbec nezaberie… Priveľa koordinovaných činností a nezrovnalostí, než aby sme mohli povedať, že všetko okolo petície je čisté ako prvý sneh.
Tak sa spolu ďalej pýtajme, komu by najviac prospel zákaz hazardu v Bratislave? Komu by sa uvoľnil priestor? Lebo je naivné si myslieť, že po prijatí VZN zmiznú aj hráči (dopyt), aj ponuka. Overené skúsenosti a negatívna prax v Českej republike a v Poľsku ukazujú, že situácia by poslúžila najviac mafii, ktorá by okamžite zaplnila priestor nelegálnym hraním, čiernymi herňami a tzv. kvízomatmi.  https://www.byznysnoviny.cz/2016/10/13/nelegalni-hazard-v-cr-roste-odhaleno-uz-bylo-1400-kvizomatu-kriminalita-se-nesnizila/
Bratislava, podobne ako Brno, má dosť veľký trh pre pokušenie a riskovanie organizovaného zločinu. Bratislavskí konšeli na čele s primátorom dokonca ignorujú platnú prísnu novelu zákona 171/2005 , ktorá zredukuje hazard na jeho životné minimum a ich petícia je vlastne už len očividný populizmus. Prieskum agentúry Polis tiež odhalil klišé tézy populistov, že len plnia želanie verejnosti. http://www.teraz.sk/regiony/bratislavaprevadzkovatelia-hazardu-vyz/242992-clanok.html
Komu sa naháňajú ovečky?
Veľa ľudí podpísalo petíciu v zdaní, že ide o reguláciu a nie úplný zákaz. V tomto duchu a niesli aj vyjadrenia hovorcu petície J.Mrvu.  „Chceli by sme, aby sa samosprávy na základe svojich zastupiteľstiev vyjadrovali k regulácii hazardu…“ http://www.netky.sk/clanok/samospravy-by-chceli-hazard-regulovat-sami   Inak celom slušné korupčné podhubie… Napriek tomu primátor a starostovia natvrdlo presadzujú svoju víziu prohibície, ignorujú fakt, že spoločnosť má prevádzkovateľov pod svetlom, pod kontrolou, že do mesta a do štátneho rozpočtu plynú milióny (3 + 12 mil eur), že sociálne odkázaní a rovnako aj závislí hráči si po novom už aj tak v herni nezahrajú. Pri pohľade na chronicky rozbité cesty, schátralé  nemocnice, dopravné zápchy a iné neduhy Bratislavy je okázalá pozornosť zakázať hazard podozrivá. Nadbiehanie a prípravy pôdy pre mafiu nemusí byť v tomto kontexte len z hlúposti, arogancie, poslaneckej nadutosti alebo politického populizmu lacno vytĺkať kapitál pred župnými a komunálnymi voľbami. V tomto biznise sa točia obrovské peniaze. Slušní podnikatelia však poctivo odvádzajú dane, platia odvody, prispievajú aj na šport či kultúru a sú po trvalým dozorom štátu. Pretože ignorovanie týchto faktov a hrozba návratu nelegálneho zločinu do Bratislavy je tak vážna, je namieste sa z pohľadu občana spýtať: „v koho prospech?“ sa toto všetko nasilu presadzuje?  Je známe, že jeden z aktívnych starostov (J.Mrva, Vajnory) mal nielen poradcu,
 image008
ktorý pracoval pre firmu v oblasti online služieb hazardných hrách (1997-2002), ale že Mário Schwab pôsobil aj v orgánoch spoločnosti TIPOS – monopolnom prevádzkovateľovi online hazardu.
 image009
 image010
Hráči: Hurá na web
Práve online prostredie, po ktorom poškuľujú obrovské zahraničné firmy, je druhou oblasťou, kde sa mnohí hráči jednoducho presunú a aj druhou logickou odpoveďou na starorímsku otázku „Qui bono“? (v koho prospech). Potvrdzuje to aj Zelená kniha Európskej komisie o online hazardných hrách na vnútornom trhu SEK(2011) 321, podľa ktorej  „trh s online hazardnými hrami je najrýchlejšie rastúcim segmentom celého trhu s hazardnými hrami“, ktorého ročné príjmy v roku 2008 podľa tohto európskeho zdroja presiahli 6,16 miliardy EUR, čo bolo 7,5% ročných príjmov celého trhu s hazardnými hrami, pričom sa očakávalo, že záber online trhu sa do roku 2013 zdvojnásobí! Dnes sa už píše tok 2017… Ročné príjmy sektora služieb v oblasti hazardných hier sa na základe hrubého príjmu z hazardných hier v roku 2008 odhadovali na neuveriteľných 75,9 miliardy EUR, pričom tento trh medziročne rastie o viac ako sedem percent! Príjmy online služieb v oblasti hazardných hier boli o 6,16 miliardy EUR, t. j. o 7,5%, vyššie ako celkové príjmy trhu s hazardnými hrami. No a nakoniec eldorádo online prostredia je tak lákavé, že podľa údajov Zelenej knihy EK  viac ako 85% zo 14.823 aktívnych webových stránok s hazardnými hrami v Európe sa prevádzkovalo bez akejkoľvek licencie, čiže aj bez poplatkov. Online prostredie je teda rovnako lákavé ako čierny trh. Obom v ceste stojí legálnosť hazardu v tzv. kamenných prevádzkach. A závislosti na onlinje hraní sú porovnateľné, ak nie väčšie ako pri klasických automatoch. Ale paradoxne o závislosť, teda aspoň hráčov, tu zrejme vôbec nikomu nejde. Starostom vraj prekážajú herne (budovy)… Takže ľudia až na poslednom mieste… A tak odpoveď na nielen hypotetické otázky, v koho prospech poslúži zákaz hazardu v Bratislave verejnosť spozná už 16. februára po zastupiteľstve a postoji k prijímanému VZN.
Východisko: Regulácia namiesto prohibície
Aliancia za čistú hru vstúpila do pripomienkového konania, zaslala na magistrát pripomienky a požiadavky s alternatívnym návrhom na ďalšiu sprísňujúcu reguláciu hazardu v zákonom vymedzených priestoroch. Pre spoločnosť je totiž lepšie mať negatívne javy pod prísnou kontrolou a na svetle ako problém populisticky alebo klientelisticky zametať pod koberec, čiže do nelegálneho  alebo do online prostredia.
Keďže naše občianske združenie sa regulácii hazardu venuje odborne a zohľadňuje všetky dopady, vrátane negatív po nastolení prohibície (zákazu), považovali sme za svoju občiansku povinnosť varovať pred možným vznikom možno ešte horších negatívnych dopadov a informovať o nich vás, verejnosť. Lebo lákavými a „dobrými“ úmyslami bola už neraz vydláždená cesta do pekla. Aj preto presadzujeme namiesto prohibičných zákazov adresnú a prísnu reguláciu hazardu. Lepšie pre mestá aj spoločnosť je mať túto oblasť pod svetlom a kontrolou ako v šedej alebo čiernej zóne.
Občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn