O hazardné hry majú ľudia čoraz väčší záujem

Ľudia na Slovensku dávajú čoraz viac peňazí na hazard. Kým výška prijatých vkladov z prevádzkovania hazardných hier predstavovala v roku 2015 vyše 3 miliárd eur, minulý rok stúpla na 3,453 miliárd eur. Na výhrach bolo pritom vyplatených 2,679 miliárd eur, čo je medziročne viac o 359 miliónov eur. Verejnosť o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková. “Treba mať na zreteli, že keď hovoríme o hazarde, netreba myslieť len na hracie automaty, herne či kasína. Medzi hazardné hry patrí aj stávkovanie i tipovanie, ktoré taktiež vytvárajú u ľudí veľmi nebezpečnú závislosť, ktorá dokáže ľudí zruinovať a ničiť rodiny. Bohužiaľ však o tom nikto nehovorí, lebo populisti a fanatici neustále hovoria len o výherných automatoch. Aj preto je nutné, aby sme pozerali na problémy súvisiace s hazardnými hrami komplexne,” upozorňuje zástupca riaditeľa Aliancie za čistú hru – Clarify Tomáš Szmrecsányi.

Viac financií z hazardu priniesol aj vyšší odvod z hazardných hier. Do štátneho rozpočtu boli z prevádzkovania hazardných hier v minulom roku odvedené prostriedky vo výške 185 miliónov eur. Nárast odvodov do štátneho rozpočtu spôsobil podľa Macíkovej najmä nárast odvodov z kurzových stávok a číselných lotérií. Pri nich sa odvod vypočítava z hernej istiny predstavujúcej prijaté vklady, pri ktorých išlo o výrazný nárast oproti roku 2015.

Nedostatky zistené vykonanými dozormi sa podľa Macíkovej operatívne odstraňovali, oznamovali povoľovateľom alebo riešili v správnom konaní. Za správne delikty bolo v roku 2016 uložených 55 pokút v celkovej výške 358 380 eur.

(foto T. Szmrecsányi)
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn