Konferencia v Dolnom Kubíne – Prevencia a dôsledky patologického hráčstva

O hazardných hrách, možnostiach regulácie hazardu, vášni z hry, ako aj o závislostiach od rôznych druhov hazardných hier viedli diskusiu desiatky odborníkov, predstaviteľov dolnokubínskej samosprávy a rôznych mimovládnych organizácií z celého Slovenska počas odbornej konferencie, ktorá sa konala 15. marca v Dolnom Kubíne. “Hranica medzi radosťou z hry a medzi chorobnou hráčskou vášňou je velmi úzka. Jej prekročenie môže mať fatálne dôsledky pre hráča samotného i jeho okolie, hlavne najbližšiu rodinu,” povedal primátor Dolného Kubína Roman Matejov počas konferencie s názvom Prevencia a dôsledky patologického hráčstva. “Človek nie je dokonalý a nie vždy sa dokáže vyrovnať s nástrahami života. Mesto chce hlavne v oblasti prevencie pomôcť minimalizovať škody, ktoré táto chorobná vášeň spôsobuje, pred prijatím konkrétnych krokov však chce poznať názory odborníkov,” ozrejmil s tým, že podnetom pre konanie konferencie bola aj zatial neukončená petícia za zákaz hazaru v meste Dolný Kubín.

Konferencie sa zúčastnilo 70 zástupcov štátnej správy, samosprávy, školstva, zdravotníctva či občianskych združení, ktorí sa venujú práci s mládežou a rodinami a boju so závislosťami rôzneho druhu. Odborníci prezentovali negatívne vplyvy hazardnýchhierna rodinu a spoločnosť, dôsledky skrytého utrpenia na vývoj dieťaťa a podelili sa o svoje skúsenosti s následnou ambulantnou starostlivosťou o osoby so závislosťou. Medzi prítomnými bol aj riaditeľ občianskeho združenia Aliancia za čistú hru – Clarify Rafael Rafaj, ktorý okrem iného upozornil na vážne negatívne dopady v prípade celoplošného zákazu herní a kasín v mestách a obciach. Zároveň zdôraznil, že zákazy vedú k vzniku nelegálnych herní, posilňujú šedú ekonomiku, hazard dostane pod kontrolu podsvetie, štát aj samosprávy stratia kontrolu nad hráčmi, ktorí sa presunú na online hazardné hry, do iných herní alebo dokonca do nelegálnych herní. Viacerí odborníci potvrdili, že závislosť je choroba a patologický hráč ľahko začne hrať iný typ hazardnej hry. Predstaviteľky mimovládnej organizácie Trojlístok z Prešova Gabriela Šostáková a Kristína Poláková upozornili aj na skutočnosť, že okrem hracích automatov nebezpečné sú aj iné typy hazardných hier, a to vrátane tipovania či stávkovania.

“Účastníci ocenili možnosť vymeniť si názory na problematiku patologického hráčstva a vyjadrili presvedčenie, že konferencia bude dobrým odrazovým mostíkom k praktickým krokom všetkých kompetentných v boji s touto závislosťou,” povedal pre TASR Vladimír Adamec z kancelárie primátora mesta Dolný Kubín.

(foto T. Szmrecsányi)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn