Mnohé české mestá pochopili, že regulácia hazardných hier je lepšia cesta ako prohibícia

V juhomoravskom Břeclave plošný zákaz hazardu schválili ešte v roku 2012. Automatov tam bolo okolo 600 kusov. Tento rok má byť pre hazard posledný. Ale podľa všetkého nebude. Vedenie mesta totiž uvažuje, že zákaz hazardu zmierni.

Návrh novej vyhlášky, ktorá by povolila vznik kasín na výpadovkách z mesta, už odsúhlasilo aj ministerstvo vnútra. Prečo? Břeclav mala z herní vyše 20 miliónov českých korún ročne a tie teraz mestu veľmi chýbajú. „Každé vedenie mesta sa neustále musí zamýšľať nad tým, kde nájde peniaze. Je celkom evidentné, že v Břeclave záujem hráčov je, z veľkej časti i zo strany Rakúšanov. V tejto chvíle mi chýba logika, prečo neprijať peniaze, ktoré tu zjavne chcú minúť,“ hovorí břeclavský vicestarosta Jaroslav Válka (ČSSD).

Pokus zrušiť zákaz hazardu už má za sebou aj Hodonín, ktorému len minulý rok pritieklo do rozpočtu z herní 43 miliónov korún. Vyhláška zakazujúca herne tam pritom platí len od konca minulého roku. „Bráni voľnej hospodárskej súťaži. Bude mať negatívny vplyv nielen na rozpočet mesta, ale nesie so sebou aj rušenie pracovných miest, likvidáciu časti podnikateľov,“ tvrdí zastupiteľka Terézia Mlýnková Išková (Svobodní).

Podľa občianskeho združenia Aliancia za čistú hru – Clarify by si mali aj slovenské mestá vrátane Bratislavy uvedomiť, že v boji proti hazardu nie je prohibícia najlepšou cestou. “V záujme všetkých obyvateľov jednoznačne je zlatá stredná cesta, teda aby predstavitelia našich miest a obcí pristúpili k prísnej regulácii všetkých hazardných hier. Je nezmyslené niečo zakázať a pritom umožniť prevádzku ďalších hazardných hier. Takto nedosiahneme pokrok ani nezmiznú patologickí hráči,” dodáva zástupca riaditeľa Aliancie za čistú hru – Clarify Tomáš Szmrecsányi.

(foto T. Szmrecsányi)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn