Aliancia: Mestské zastupiteľstvo v Bratislave by malo akceptovať protest prokurátora ohľadne nezákonnosti zákazu hazardu

Občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify očakáva, že bratislavskí poslanci budú oveľa múdrejší ako primátor mesta Ivo Nesrovnal, ktorý mestskému zastupiteľstvu navrhne neakceptovať protest prokurátora v súvislosti so zákazom herní a kasín na území hlavného mesta Slovenskej republiky. V opačnom prípade doplatia na prohibíciu Bratislavčania, lebo podľa všetkého celý prípad skončí na súde. “Rozhodnutie pána primátora nás neprekvapuje, keďže od počiatku konal v záujme zvýšenia vlastnej popularity. Voľby sa blížia, takže sa nečudujeme, že viac ako záujem mesta ho zaujíma vlastná popularita a obraz veľkého bojovníka proti hazardu. Veríme však, že medzi poslancami sa nájde dosť zodpovedných politikov, ktorí si uvedomujú, že dodržiavanie platných zákonov je dôležitejšie ako populizmus,” hovorí zástupca riaditeľa Aliancie Tomáš Szmrecsányi.

Občianske združenie opätovne zdôrazňuje, že prohibícia spôsobí oveľa viac škôd ako sú tie dnešné kvôli existujúcim herniam. “Žiaden zákaz neodstráni patologických hráčov, naopak, tí sa presunú po zatvorení herní a kasín do herní v okolitých obciach, na internet alebo sa jednoducho presunú k iným typom hazardných hier, ktoré sú rovnako nebezpečné, ako výherné automaty. Tento fakt si však nikto nevšíma. Ešte šťastie, že je zopár psychiatrov a psychológov, ktorí dlhé roky sa venujú patologickým hráčom a už dlhšie upozorňujú na hrozby, ktoré môžu nastať po absolútnom zákaze herní a kasín. Podobne ako oni, aj my tvrdíme, že lepšia ako prohibícia je zlatá stredná cesta,” dodáva Tomáš Szmrecsányi.

O protestoch prokurátora budú poslanci rokovať na júnovom zasadnutí mestského zastupiteľstva (29. 6.). Nesrovnal pripomenul, že protest prokurátora je vyjadrením právneho názoru a poslanci mu môžu, ale nemusia vyhovieť. V prípade protestu VZN o zákaze hazardu primátor priznal, že je prekvapený tým, ako prokuratúra „plne akceptovala argumentáciu hernej loby“. “Sme presvedčení, že prokurátor jednal v zhode s platnou legislatívou, konkrétne v zhode so zákonom o hazardných hrách, akurát pán primátor to nevidí,” konštatuje Tomáš Szmrecsányi.

(foto T. Szmrecsányi)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn