Začína sa vojna o online

Aké zbrane a limity dovolí náš štát (Slovenská republika v zastúpení MF SR a NR SR) v tejto vojne o online digitálny priestor na internete použiť? Aliancia za čistú hru – Clarify pozorne sleduje dianie u našich susedov v Česku, pretože tam je legislatíva týkajúca sa aj online hazardu v predstihu. Ukážeme vám niekoľko negatívnych príkladov z českej legislatívy a praxe pre online ponuky v oblasti hazardných hier, ktoré vzbudzujú naše obavy a vážne znepokojenie. Ministerstvo financií už spustilo legislatívny proces novely zákona, ktorým sa má liberalizovať online hazard na Slovensku, preto sú skúsenosti z praxe u našich západných susedov mimoriadne podnetné. Pozrime, čo sa bezprostredne stalo po nadobudnutí účinnosti zákona. Klasická stávková spoločnosť sa po sprístupnení (otvorení – liberalizácia) online okamžite vrhla na online casíno, ktoré okamžite spustila a oznámila, že má ambíciu byť dokonca jednotkou na trhu v oblasti tvrdého hazardu! Tvrdý hazard (automaty, kasína) bol doteraz doménou úplne iných spoločností – ktoré musia mať na kamenné prevádzky licencie a spĺňať aj prísne regulačné podmienky… Čo spôsobila „liberalizácia“ online hazardu v Česku a čo môže reálne hroziť aj na Slovensku? Nedochádza k obmedzovaniu, regulácii, ale k expanzii a prevádzkovaniu tvrdého hazardu aj spoločnosťami, ktoré sa doteraz zaoberali len „mäkkým hazardom“ (tipovanie alebo stávkovanie na športové zápasy. Tzn., že dôjde nielen k liberalizácii prostredia (doteraz si v online prostredí držal monopol štát), ale aj ku kríženiu spoločností a najmä hráčov a k ich toxicite (presunu) aj na iný, nebezpečnejší druh hazardovania či pokúšania šťastia, pretože celý vesmír hazardu – počnúc stávkovaním, tipovaním, elektronickou ruletou, novými hrami ako „Fantasy“ a končiac výhernými automatmi – sa im dostane jedným kliknutím na jednu stránku. Možno si chceli len tipnúť na športový západ… a zrazu tu budú mať nové lákadlá – „doplnkové produkty“. „Nová legislatíva nám ale umožnila spustit doplňkové produkty, čehož už z konkurenčních důvodů nemůžeme nevyužít,“ hovorí Jan Čumpelík, riaditeľ marketingu TIPSPORT a priznáva, že dôvodom je ultraliberálna legislatíva, ktorá na takúto reguláciu nemyslela.

Riešenie pre „slovenský“ online priestor

Podľa Aliancie za čistú hru – Clarify je systémovo (cez legislatívu) žiadúce poučiť sa a zamedziť krížovému prevádzkovaniu mäkkého a tvrdého hazardu. (poznámka: podobné ustanovenie sa vyskytuje napr. pri zákaze krížového vlastníctva médií – tlačených a elektronických). Slovensko by nemalo opakovať chyby z českej cesty, kde zákon umožnil „doplnkové služby“ pre rôzne druhy prevádzkovateľov hazardných hier (krížové podnikanie), ani ísť týmto smerom. Ak má byť „doplnkovou“ službou pre klasické tipovanie výsledkov športových zápasov spustenie tvrdého hazardu (kasína), a to sa má stať novou vlajkovou loďou spoločnosti, potom nejde o liberalizáciu, ani o reguláciu, ale o propagáciu a podnecovanie na tvrdý hazard v online prostredí nastavenou legislatívou. “Liberalizácia sa dá predsa dosiahnuť aj bez krížových možností – ponechaním výhradných oblastí (vyhradených licencií) pre oblasti online mäkkého (tipovanie, stávkovanie) a tvrdého (kasino, technické hry) hazardu. Toto nie je o konkurencii, slobodnom trhu a podobných klišé formulkách politických neoliberálov a Európskej komisie, toto je o prezieravosti a o rozume – čo chceme dosiahnuť? Ak má byť dôvodom na liberalizáciu záchrana tipovacích spoločností cez tvrdý hazard a ak až na druhom mieste je regulácia (prevencia pred patologickým hráčstvom v spoločnosti) – potom štát a politici budú niesť zodpovednosť za budúci stav. Štát, ktorý mal doteraz monopol na prevádkovanie aj online tvrdého hazardu (sic!), podľa nás musí zohľadniť nielen ekonomický, ale aj etický faktor takejto liberalizácie a vytvoriť nielen nové legislatívne podmienky, ale aj efektívne moderné brzdy, protiváhy a bariéry (tam, kde je to žiadúce),” upozorňuje riaditeľ Aliancie za čistú hru – Clarify Rafael Rafaj.

Trendy vrhnúť sa na hazard

Veď medzi prvými, kto v ČR obdržal licencie na online (tvrdý hazard – kasína), bola stávková kancelária TIPSPORT a spoločnosť Chance, ktorá je súčasťou toho istého holdingu. Ak je Česká republika – legislatívne, aj technologicky v predstihu, potom hrozí nielen vývoz „know how“ na Slovensko, ale aj expanzia pripravených českých firiem na slovenský online trh. Preto sú potrebné aj opatrenia v podobe bŕzd a ochrany trhu aj hráčov v podobe nastavenia podmienok, napríklad viazanosti na pevné prevádzky (herní) na území SR minimálne prezieravé a žiadúce. “Uvidíme, ako sa nám podarí vydiskutovať naše predstavy a pripomienky k spusteniu legislatívy, na konci ktorej bude o pár mesiacov liberalizovaný online priestor hazardných hier, ktorý zažíva nepredstaviteľný rozmach,” dodáva Rafael Rafaj.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn