Aliancia víta snahu finančnej správy bojovať proti nelegálnemu internetovému hazardu

Občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify víta snahu finančnej správy eliminovať webové stránky, ktoré poskytujú nelegálny internetový hazard. Zároveň však vyjadruje sklamanie, že na zozname zakázaných webových sídiel sa nachádza iba 85 webových stránok, z ktorých len 76 už neponúka nelicencovaný internetový hazard. “Vzhľadom na to, že novela zákona o hazardných hrách, ktorá umožňuje blokovanie nelegálneho internetového hazardu, je platná pomerne dlho, je spomínaný počet zablokovaných webových stránok dosť nízky. Veríme však, že pripravovaná novelizácia zákona o hazardných hrách, ktorá má liberalizovať trh v oblasti internetového hazardu, ešte viac posilní snahu štátu eliminovať webové stránky, ktoré ponúkajú nelegálny hazard. Zároveň od Ministerstva financií SR očakávame, že všetky subjekty, ktoré poskytovali nelegálny internetový hazard a teda štátu neodviedli zo zisku ani len cent, a navyše boli na tzv. čiernej listine finančnej správy, dostanú aspoň niekoľkoročný zákaz podnikať na území Slovenska v oblasti internetového hazardu,” zdôraznil zástupca riaditeľa Aliancie za čistú hru – Clarify Tomáš Szmrecsányi.
Aliancia upozorňuje, že liberalizácia internetového hazardu nemôže byť zo strany MF SR “divoká”, lebo treba brať ohľad nielen na ochranu hráčov, ale aj na ochranu občanov Slovenska. “Treba zamedziť jednoznačne tomu, aby firmy, ktoré doteraz poskytovali tzv. mäkký hazard a chceli by po novelizácii zákona o hazardných hrách poskytovať aj tzv. tvrdý hazard na internete, nemohli klasické internetové kasínové hry alebo iné typy kartových hier ponúkať ani propagovať na tých svojich webových stránkach, ktoré ponúkajú tipovanie alebo stávkovanie. Má to platiť, samozrejme, aj naopak. Navyše treba zabrániť tomu, aby internetový hazard poskytovali špekulatívne firmy, ktorým spoločenská zodpovednosť a starostlivosť o závislých hráčov nič nehovorí. Preto navrhujeme MF SR, aby na každý typ internetového hazardu boli licencie vytvorené zvlášť a aby ich výška bola dostatočne vysoká na to, aby štát vylúčil už vopred špekulantov,” dodal Tomáš Szmrecsányi.
Celkovo 85 webstránok sa momentálne nachádza na zozname zakázaných webových sídiel, ďalších 76 už nelegálny hazard neponúka. Nelegálny hazard na internete kontroluje finančná správa od júla tohto roku. Finančná správa zatiaľ podnikla kroky voči viac ako 200 webovým sídlam so zakázanou ponukou. S výzvou na ukončenie nelegálnej činnosti boli oslovené všetky spoločnosti. Subjekty majú vždy desať dní na to, aby nelegálnu činnosť ukončili. Z nich 76 na základe výzvy svoju nelegálnu činnosť ukončilo, štyri prestali prevádzkovať službu ešte pred jej zaslaním. Ak vyzvané subjekty nelegálnu činnosť neukončia, dostanú sa na zoznam zakázaných webových sídiel. K aktuálnemu dátumu finančná správa eviduje na tomto zozname 85 webstránok. Súd na základe žiadosti finančnej správy vydal aktuálne osem príkazov na zamedzenie vykonania platobnej operácie v prospech účtov nelegálnych prevádzkovateľov a 36 príkazov na zamedzenie prístupu k webovému sídlu s nelegálnym obsahom. Za prevádzkovanie zakázaných ponúk môže byť uložená pokuta do výšky 500.000 eur. Finančná správa upozorňuje občanov, že klienti nelegálnych hazardných stránok môžu byť vystavení riziku straty investovaných peňazí.
(foto T. Szmrecsányi)
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn