Zákaz hazardu v Bratislave naďalej platí

Občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify očakávala od bratislavského krajského súdu razantnejšie a rozumnejšie rozhodnutie vo veci údajnej nezákonnosti celoplošného zákazu hazardných hier na území Bratislavy. Oproti tomu súd ponechal v platnosti všeobecne záväzné nariadenie o zákaze, ktoré bolo v rozpore s platnou legislatívou prijaté až na druhý pokus. “Pán primátor Ivo Nesrovnal sa tvári ako veľký víťaz, pritom víťazom v celej záležitosti nie je nikto. Mesto sa zbavilo malých herní aj automatov v krčmách a kaviarňach hlavne vďaka nedávnej novele zákona o hazardných hrách, čo je pozitívna správa. Negatívnou správou však je, že primátor a viacerí poslanci pre svoj populizmus zatiahli mesto do súdneho sporu, pričom nie prevádzkovatelia herní a kasín, ale prokuratúra konštatovala porušenie zákona pri prijatí VZN. Z toho vyplýva, že za populizmus nezodpovedných politikov zaplatia tak či tak obyvatelia hlavného mesta Slovenskej republiky,” upozorňuje zástupca riaditeľa OZ Aliancia za čistú hru – Clarify Tomáš Szmrecsányi.
Nezisková organizácia podotýka, že Bratislavu čaká ešte pojednávanie ohľadom údajnej nezákonnosti nariadenia. “V tejto veci krajský súd ešte nerozhodol. Zatiaľ nebolo vytýčené ani pojednávanie,” dodáva Tomáš Szmrecsányi s tým, že Aliancia od začiatku presadzuje zlatú strednú cestu, teda prísnu reguláciu a kontrolu hazardu, ale je proti nezmyselným celoplošným zákazom, lebo tie vytvárajú len ďalšie negatívne následky. Medzi ne patrí posilnenie nelegálneho hazardu i internetového hazardu, strata kontroly nad hráčmi a zastavenie príjmov do štátnej kasy i do kasy miest a obcí. “Plošný zákaz hazardu môžu presadzovať len populisti alebo fanatici, ktorým však vôbec nezáleží na samotných ľuďoch,” hovorí zástupca riaditeľa Aliancie.
Hlavnému mestu bolo 19. januára doručené uznesenie krajského súdu, ktorý zamietol návrh prokuratúry na dočasné pozastavenie platnosti VZN. Vďaka tomu mesto nevydáva žiadne licencie na prevádzkovanie hazardných hier. Licencie na výherné prístroje udeľované mestom boli ukončené k 31. decembru 2017. Hovorkyňa Asociácie zábavy a hier (AZAH) Dominika Lukáčová na margo rozhodnutia krajského súdu podotkla, že prevádzkovatelia hazardných hier si chcú počkať až na definitívny verdikt. V hlavnom meste ostáva momentálne okolo 150 herní, ktoré sú však nútené zreorganizovať sa.
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn