Aliancia: Zákony treba dodržiavať, aj keď sa to občianskym aktivistom za úplný zákaz hazardu nepáči

Zákony treba ctiť a dodržiavať, aj keď sa to občianskym aktivistom za úplný zákaz hazardu a populistickým regionálnym politikom nepáči. Aj preto by nemal bratislavský krajský súd podľa občianskeho združenia Aliancia za čistú hru – Clarify vo veci nezákonného zákazu hazardu na území Bratislavy podľahnúť tlaku ulice a legitimizovať nezákonné prijatie všeobecne záväzného nariadenia o zákaze hazardných hier kvôli výkrikom nezodpovedných aktivistov a populistov. “To, že VZN bolo prijaté v rozpore s legislatívou, konštatovala prokuratúra. Nie prevádzkovatelia hazardných hier. Aj preto by mal krajský súd k tejto téme pristupovať objektívne a profesionálne,” zdôrazňuje zástupca riaditeľa OZ Aliancia za čistú hru – Clarify Tomáš Szmrecsányi.
Bratislavu čaká pre zákaz herní vo štvrtok súdne pojednávanie. Primátor Ivo Nesrovnal verí, že vôľa 136.000 Bratislavčanov, ktorí podporili petíciu za zákaz hazardu, zvíťazí a súd rozhodne v prospech hlavného mesta. Primátor sa tohto súdneho pojednávania osobne zúčastní. “Primátor Nesrovnal v tomto roku ako primátor pravdepodobne končí, takže jemu je jedno, že mesto ťahá kvôli svojmu populizmu do nezmyselného súdneho procesu a následky, a to aj finančné, budú znášať Bratislavčania. Rovnako mu je úplne jedno, ako skončia hráči, ktorí sa z herní a kasín presunú na internet, kde môžu neobmedzene hrať. Reálny boj proti závislostiam nevyzerá tak, že zakážeme všetko, čo je viditeľné a už si nevšímame to, čo na prvý pohľad nevidieť. Takto hráčov a ich rodiny jednoducho neochránime pred závislosťou,” upozorňuje Tomáš Szmrecsányi.

Zákaz hazardu v Bratislave bude musieť hlavné mesto obhajovať pred súdom. Na štvrtok (29.3.) o 11.30 h Krajský súd v Bratislave vytýčil hlavné pojednávanie vo veci žaloby, ktorú na mesto podala ešte minulý rok prokuratúra z dôvodu nesúladu zákazu umiestnenia herní v hlavnom meste so zákonom. Krajská prokuratúra v Bratislave podala na jeseň 2017 na hlavné mesto žalobu. Dôvodom bolo, že bratislavskí mestskí poslanci koncom júna minulého roka nevyhoveli protestu prokurátora voči všeobecne záväznému nariadeniu (VZN) o zákaze umiestnenia herní v hlavnom meste. Prokuratúra navrhovala toto nariadenie zrušiť. Zdôvodnila to tým, že o nariadení bratislavskí poslanci koncom marca 2017 hlasovali a rozhodli na základe petície občanov opakovane napriek tomu, že VZN nebolo schválené už na predchádzajúcom februárovom zasadnutí. Zákonná úprava petičného práva podľa prokuratúry nepredpokladá možnosť opakovaného vybavenia už raz vybavenej petície. Bratislavskí mestskí poslanci však tomuto protestu nevyhoveli.

(foto T. Szmrecsányi)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn