TOMÁŠ SZMRECSÁNYI: Odmietam zneužívanie hazardu na vytĺkanie politického kapitálu

Dlhé roky pôsobil ako politický aj investigatívny novinár, a to v agentúre SITA, v denníku SME a neskôr v týždenníku Plus 7 DNÍ. Už v tom čase zaregistroval snahy niektorých politických strán, politikov a mimovládnych organizácií regulovať, resp. zakázať hazardné hry, predovšetkým herne. Počas rokov pôsobenia ako zástupca šéfredaktora v mesačníku GOLDMAN prišiel do kontaktu s hazardom ako takým, keď v časopise uverejnili niekoľko článkov o hazardných hrách. Reč je o Tomášovi Szmrecsányim, ktorý je zástupca riaditeľa OZ Aliancia za čistú hru – Clarify a v súčasnosti kandiduje na starostu Petržalky za Národnú koalíciu.

Ako ste sa dostali k občianskemu angažovaniu v oblasti hazardu?

Dlhé roky som pôsobil ako politický aj investigatívny novinár, a to v agentúre SITA, v denníku SME a neskôr v týždenníku Plus 7 DNÍ. Už v tom čase som zaregistroval snahy niektorých politických strán, politikov a mimovládnych organizácií regulovať, resp. zakázať hazardné hry, predovšetkým herne. Počas rokov pôsobenia ako zástupca šéfredaktora v mesačníku GOLDMAN som prišiel do kontaktu s hazardom ako takým, keď sme uverejnili niekoľko článkov o hazardných hrách. Ľudia majú na tieto veci rozdielne pohľady, ale častokrát mylné. Sú ovplyvnení hollywoodskymi filmami, v ktorých sú kasína či herne spájané s mafiou, po druhé občianskymi aktivistami a niektorými politikmi, ktorí z populistických pohnútok či z ideologických príčin snažia hazardné hry za každú cenu démonizovať. Zaujímavé je, že vždy išlo iba o hranie na výherných automatoch. Nikto z nich nehovoril o škodlivosti iných typoch hazardných hier, napríklad o tom, že približne rovnaký počet ľudí jre závislých od stávkovania a tipovania, alebo od online hazardných hier. Jednostrannosť a falošnosť mi postupne začali čoraz viac prekážať. Keďže roky pôsobím aj ako občiansky aktivista v oblasti kultúry, vzdelávania a spoločenských vied, rozhodol som sa spolu s kolegom a exposlancom Národnej rady SR Rafaelom Rafajom prostredníctvom založenia občianskeho združenia Aliancia za čistú hru – Clarify priniesť do tejto záležitosti viac svetla, viac objektivity a poukázať nielen na populizmus a farizejstvo podaktorých politikov a mimovládnych organizácií, ale aj konkrétne, vecne a adresne prispieť k dosiahnutiu prísnejšej regulácie a kontroly všetkých typov hazardných hier, zároveň znížiť riziko vzniku závislosti od všetkých typov hazardných hier a napokon pomáhať organizáciám, ktoré aj napriek nečinnosti štátu (ktorá paradoxne profituje z hazardu nielen cez dane a poplatky od prevádzkovateľov hazardných hier, ale aj skrz nemenovanú štátnu firmu, ktorá má stále monopol v oblasti online hazardných hier) sa snažia pomáhať závislým ľudom sa vrátiť do normálneho života a aby boli prijatí svojimi rodinami i spoločnosťou.

O čom bude pripravovaná odborná konferencia?

Konferencia s názvom „Quo vadis hazard?“, ktorý organizuje občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify a nezisková organizácia Trojlístok, sa bude venovať problematike hazardu ako takého z hľadiska možných vplyvov nového zákona o hazardných hrách, o ktorom budú rozhodovať už čoskoro poslanci parlamentu. Tento zákon na jednej strane umožní mestám a obciam regulovať hazard na ich území, prináša mnoho regulačných prvkov, na strane druhej liberalizuje online hazardné hry. To znamená, že internetové hazardné hry už budú môcť prevádzkovať aj súkromné firmy, ktoré majú sídlo na území Slovenska alebo Európskej únie. My v Aliancii za čistú hru – Clarify vítame túto liberalizáciu, lebo umožní prísnejšiu kontrolu online priestoru, odkiaľ musia byť všetky nelicencované ponuky na hranie hazardných hier vylúčené. Vítame, že podobne ako pre herne a kasína, aj v tejto oblasti už konečne budú z hrania vylúčené deti, vysokoškoláci, ktorí poberajú štipendium, sociálne slabší občania či osoby, ktoré trpia závislosťou od hazardných hier. Môžem konštatovať, že viacero našich zásadných pripomienok boli zapracovaných do návrhu zákona o hazardných hrách z dielne Ministerstva financií SR, aj keď rezort podľa nášho názoru mohol byť vo viacerých oblastiach odvážnejší a prísnejší pokiaľ ide o prijímanie regulačných prvkov, ktoré by ešte viac znížili počet herní na Slovensku. Niektoré prednášky budú zamerané na riziká, ktoré prinášajú internetové hry či nové typy online hier a mobilné aplikácie, ktoré ohrozujú zdravý duševný vývoj detí a mladistvých. Odborníčky z oblasti psychiatrie a psychológie sa budú venovať tematike závislostí z rôznych uhlov. Zahraničný hosť zase priblíži aktuálnu situáciu v oblasti online hazardných hier v Českej republike. Na konferencii však odznejú aj ďalšie zaujímavé a poučné témy.

Vy sám na konferencii vystúpite s témou zneužívania hazardu na politické a populistické ciele. Môžete už teraz zo svojho vystúpenia prezradiť viac?

Zatiaľ prezradím, bez uvádzania konkrétnych mien a organizácií, len toľko, že ako sa blížia komunálne voľby, čoraz častejšie počuť kandidátov na poslancov, starostov a primátorov hovoriť o škodlivosti hazardu, pričom klasicky, opäť myslia len na herne a automaty. Vidieť to na billboardoch, v platených inzerátoch. Manipulácia s verejnosťou, populizmus zo strany politikov a občianskych aktivistov (z ktorých mnohí sa snažia presadiť – podobne ako v minulosti – v komunálnej či v tzv. veľkej politike) a falošné presadzovanie náboženskej ideológie, že hazard, teda herne sú dielom samotného diabla, opäť vidieť takmer na každom kroku. Ak si spomínate, aktivisti za zákaz hazardu získali najviac podpisov Bratislavčanov pre svoju petíciu za zákaz hazardu práve počas minulých volieb. Vtedy však ľudia boli podvedení, lebo väčšina z nich nechcela zatvorenie všetkých herní a kasín. Boli za radikálne zníženie počtu herní, ktorých počet bol v minulosti skutočne enormne vysoký. Petícia za zákaz hazardu neuspela, lebo podaktorí politici ho presadili v bratislavskom zastupiteľstve v nesúlade s platnou legislatívou až na druhýkrát. Stalo sa tak pre ich populizmus a krátkozrakosť, lebo prísna regulácia hazardu bola priechodná. No napriek neúspechu a znechuteniu ľudí viacerí aktivisti a politici opäť chcú presadiť zákaz hazardu, hoci už platný zákon o hazardných hrách prispel k zníženiu počtu herní. Ako inak, práve predvolebné obdobie je ideálne na zneužitie hazardu – mimochodom, veľmi vážnej témy, ktorú sa nedá obmedziť len na herne a výherné automaty. Zákazy totiž nikdy nikde nič nevyriešili, naopak, situáciu vždy len skomplikovali. Vďaka absolútnemu zákazu sa hráči presunú do nelegálnych herní či na internet. Aj preto my v Aliancii za čistú hru – Clarify presadzujeme zlatú strednú cestu, teda žiadne zákazy a populizmus, ale prísnu reguláciu a kontrolu hazardu ako takého. Aj preto ako kandidát Národnej koalície na starostu v Petržalke, aj za poslanca v Bratislave odmietam akýkoľvek populizmus a zneužívanie hazardu na vytĺkanie politického kapitálu.

Ako vidíte prístup k hazardu všeobecne a v Bratislave? Ponúkate nejaké konkrétne riešenia?

V Bratislave sa rapídne znížil počet herní aj počet automatov, a to aj vďaka našim predchádzajúcim zásadným pripomienkam k aktuálne platnému zákonu o hazardných hrách, v ktorých sme žiadali navýšenie minimálneho počtu výherných automatov v herniach a zrušenie automatov v kaviarňach, krčmách či reštauráciách. Týmto sme prispeli k zániku malých herní, ktoré navštevovali najmä sociálne slabší spoluobčania. Sme zástancami filozofie, že ľudia sú slobodné tvory a musia sami niesť zodpovednosť za svoje činy. Jednoducho im zakázať hrať nie je správnou cestou. Potom nastáva otázka, prečo nezakážeme úplne aj alkohol či cigarety? Veď tie taktiež, ak nie oveľa viac, spôsobujú závislosť a ničia rodiny. Keď sú totiž hráči závislí alebo jednoducho chcú hrať, pôjdu inde, kde ich nikto nebude mať pod žiadnou kontrolou. Nie je to dobré pre nich samotných, ako ani pre štát, ani pre obce a mestá, lebo financie z hazardu odtečú do vreciek majiteľov nelegálnych herní alebo webstránok, ktoré poskytujú nelicencované internetové hazardné hry. Naopak, kto má chuť si zahrať, a to nie preto, aby zbohatol, ale len zo zábavy a v rámci relaxu, nevidíme dôvod, prečo mu v tom brániť. Hazardné hry sú tu totiž od pradávna a kým budeme ľuďmi, budú tu aj v budúcnosti. Aj preto nepodporujeme žiadne zákazy. Naopak, v rámci pripomienok k novému zákona o hazardných hrách, a to v snahe znížiť počet herní a skvalitniť prostredie pre hráčov v herniach aj v kasínach, sme požadovali okrem iného zvýšenie minimálneho počtu automatov v herniach na 20 a v kasínach na 50. Aktuálne v návrhu zákona z dielne rezortu financií je zvýšenie len na 15 automatov v herniach aj v kasínach. Presadili sme však evidovanie všetkých esemeskových či iných, podobných súťaží o výhier nad určitou sumou – v ktorých nerozhodujú vedomosti hráča, ale len šťastie podobne, ako aj v iných typoch hazardných hier – ako hazardných hier a aby organizátori takýchto hazardných hier zaplatili príslušnú licenciu štátu. Prečo? Lebo aj tieto typy hier môžu človeka priviesť k chorobnej závislosti. Na záver by som dodal ešte jednu myšlienku – ak chceme skutočne pomáhať ľuďom, napríklad v oblasti hazardu, musíme celú túto oblasť vnímať komplexne a vnímať všetky súvislostí, lebo inak spôsobíme viac škody ako úžitku.

(AUTOR: Peter Králik / Kvonline.sk, foto: Jozef Barinka)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn