Aliancia za čistú hru – Clarify: Televízia sa dá vypnúť!

Televíziu vnímame ako zdroj aj nástroj zábavy. Meníme programy a sme na nej zavesení často niekoľko hodín. Zamysleli ste sa, či vám to prospieva a či vy riadite televíziu alebo už ona ovláda vás? Ide predsa o vás čas, o váš život, alebo nie?
Televízia nás vťahuje do virtuálneho, nie reálneho sveta. Máme falošný pocit spojenia s hercami, sme vtiahnutí do deja, zabávame sa… ale to všetko je len pasívny konzum. Pristihli ste sa, že s tým, čo je na obraze, diskutujete alebo to komentujete? Odozva nikdy nepríde! Ale ponuka a aj metódy na udržanie divákov, aby čumeli a čumeli do bedne, narastajú a aj sú čoraz rafinovanejšie.
Televízie nie sú žiadny filantrop, nerobia to, aby nás bavili alebo informovali len tak. Každá televízia si musí na seba v prvom rade zarobiť. Preto nás otravujú reklamy. Počas jedného filmu na niektorých kanáloch zažijeme aj sedem-osem reklamných prerušení na dlhé minúty. Čas na reklamu takmer dosahuje trvanie dĺžky filmu. Najhoršie sú na tom deti, ktoré nedokážu kriticky posúdiť obsah, ani odsledovať dĺžku času, ktorý im televízna obrazovka vzala z ich života. Čo s týmto moderným fenoménom, aby sme tu neboli za spiatočníkov?
Mať to neustále pod kontrolou. Dať si pravidlá, stanoviť maximálny čas sledovania, vypínať televízor počas reklamy, čas využiť na malé precvičenie tela a rodinný rozhovor. Jednoducho, aby sa z nás nestali domáce televízne zombie, ktoré čumia a aj konzumujú všetko. Zjedli by ste nejakú „gebuzinu“, ktorá je odporná a nechutne vonia? Odpoviete, že určite nie. Tak prečo konzumujete mediálny pokrm, ktorý je často rovnako odporný ako ten stravovací?
Ak zjeme niečo pokazené, bolí nás žalúdok, máme zažívacie problémy… Keď skonzumuješ zlý mediálny, televízny obsah, tvoje ja reaguje rovnako. Lebo nie sme len telo, ale aj duch a myseľ. Tak si stráž aj svoje mentálne zdravie rovnako ako to fyzické. Ako povedal skvelý herec a mysliteľ Jan Werich, televízia nie je nepriateľ – dá sa vypnúť!
Aliancia za čistú hru – Clarify bojuje proti akýmkoľvek formám závislosti. Buď slobodný a maj ty veci pod kontrolou – nie aby oni kontrolovali teba. Ak sa ti po pozdáva, šír ďalej… a najmä nezabudni: Telka sa dá vypnúť kedykoľvek! Nielen, keď film skončí.
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn